23 Milyon Dolarlık Youtube Dolandırıcılığı

MediaMuv adlı medya şirketi YouTube üzerinden başkalarının yüklediği müziklerin kendilerine ait olduğunu iddia edip haksız yere 23 milyon dolarlık telif hakkı toplamakla suçlanıyor.

Jose “Chenel” Medina Teran ve Webster Batista tarafından kurulan MediaMuv adlı medya şirketi, çeşitli Latin müzik şarkılarının ve bestelerinin haklarına sahip olduklarını idda ediyor. 2017’den bu yana toplamda 50 binden fazla telif hakkına sahip olduğunu söylüyor. telif haklarını talep etmesi ve YouTube’un Content ID sistemi aracılığıyla telif ücretlerini toplaması için, MediaMuv’un YouTube’un CMS ve Content ID araçlarına erişimi olan ve sanatçıların dijital telif haklarını yönetmesine yardımcı olan bir üçüncü taraf şirket olan AdRev ile ortak oluyor.

MediaMuv, şarkıların kendilerine ait olduğunu kanıtlamak için sahte belge oluşturduğu ve AdRev’e bu evrakları gönderdiği belirtiliyor. Bu dakikadan sonra ise AdRev, MediaMuv’un telif ücreti toplamasına yardımcı olmakla kalmadı, aynı zamanda Terana ve Batista’ya YouTube’un CMS’sine doğrudan erişim sağlayarak telif haklarını kendi başlarına talep edebilmelerini sağladı.

Teran ve Batista’nın dört yıllık telif hakkı soygunu, IRS’den gelen bir soruşturmanın ardından geçen yılın sonlarında ortaya çıktı. İkili toplamda 30 komplo, elektronik dolandırıcılık, kara para aklama ve ağırlaştırılmış kimlik hırsızlığı suçlamalarıyla yargılanıyor.

Duruşması Kasım’da olan Teran suçsuz olduğunu savunuyor. Öte yandan Batista ise soruşturma hakkında iş birliğine gitti. Sonuç olarak, Batista, planlarını nasıl uyguladıklarının detaylarını yetkililerle paylaştı.Kaynak (shiftdelete.net)

Dikkatinizden kaçmasın

spot_imgspot_img

En Çok Okunan Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img