ABD’li Yetkili’den Google ve Apple’a Çağrı : Tiktok’u Uygulama Mağazınızdan Kaldırın!

ABD’li bir yetkili Google ve Apple’a bir mektup gönderdi. Mektupta,Titok uygulamasının Google Play Store ve App Store’dan kaldırılmasını istedi.Yetkililer son tarihi olarak 8 Temmuz olarak işaret etti. 

FCC yetkilisinin kaleme aldığı mektup, oldukça ciddi. Zira her iki şirkete de 8 Temmuz’a kadar süre tanınmış durumda. Apple ve Google’ın bu tarihe kadar cevap vermesi gerekiyor. Aksi takdirde FCC’nin ne tür önlemler alacağı da henüz bilinmiyor.

“Tiktok, sadece bir video paylaşım platformu değil”

Brendan Carr isimli FCC yetkilisi tarafından kaleme alınan mektupta, TikTok’un sıradan bir video paylaşım platformu olmadığı iddia ediliyor. FCC yetkilisine göre bu platform, Çin hükümeti tarafından kullanılan bir “gözetleme” uygulaması. ABD’li kullanıcıların verilerinin güvende olmadığını söyleyen yetkili, platformun ulusal güvenlik riski haline geldiğini ve bunun kabul edilemez olduğunu söylüyor. Carr, bu iddiaları yakın bir geçmişte açığa çıkan ses kayıtlarına dayandırıyor.

ABD’li kullanıcıların verileri de Çin’e gitmiş

ABD tarafından Tiktok’a sunulan tekliften önemli bir maddesi verilerin ABD’de kalacak olmasıydı. Ancak durumun böyle olmadığı ortaya çıktı. Verilerine Pekin’den ulaşılabiliyor. Ortaya çıkan ses kaydı FCC yetkilisinin durumu izah etmek ve Google ile Apple’ı harekete geçirmek için mektup yazmasına sebebiyet vermiş durumda.

Dikkatinizden kaçmasın

spot_imgspot_img

En Çok Okunan Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img