Amazon, milyarlarca dolar gelire vergi ödemedi!

Her yıl dudak uçuklatan miktarlarda geliri kasasına sokan Amazon, bu yıl da dev bir vergi muafiyeti ile gündemde.

Amazon, geçen yılı bereketli geçirmesine rağmen gelir vergisi ödemeyecek. Dünya genelinde dev operasyonlar yürüten şirketin maddi değeri konuşulunca ortaya milyarlarca dolar hesabı çıkmakta. Bu yıl da şirket bildiğimiz gibi, açıklanan raporlara göre Avrupa’da gelirde ciddi bir artış söz konusu. Buna rağmen Amazon, gelir vergisinden muaf tutulacak gibi görünüyor. Bunun nedeni ise şirketin ne kadar büyük operasyonlar yürüttüğünü bir kez daha anlamamızı sağlayacak türden.

Amazon bu yıl da vergilerin büyük kısmından muaf

E-ticaret devinin gelirine rağmen neden sık sık vergiden muaf olduğunu duyuyoruz. Gerek Avrupa Birliği, gerek ise ülkelerin kendi devlet kuruluşlarından garip haberler gelebiliyor. Şirket, son bir yılda satışlarını 55 milyar dolar artırmış olsa da bu yıl gelir vergisinden muaf. Şirketin EU Sarl pazarındaki satışların yüzde 17 arttığı da rapor ediliyor. Fakat şirketin AB ülkeleri için 50’den fazla yeni site açmış olması, yine aynı rapora göre şirketi zarara soktuğu için gelir vergisi bu yıl Jeff Bezos‘u düşündürmüyor olacak.

Şirketin sözcülerinden birininin Bloomberg’e yaptığı açıklama, şirketin zaten milyarlarca dolar kurum vergisi ödediğini aktarıyor. Tüm maddi akışla ilgili raporların ülkelere bildirildiği ve bu raporlarda şirketin AB yatırımlarından dolayı zarar ettiği de gösteriliyor.

Avrupa Birliği, Amazon’a her zaman bu kadar yumuşak davranmıyor. 2017 yılında AB, şirketin 2000 yılına uzanan bir devletler ile yardımlaşma içerisine girdiğini bildirerek 250 milyon Euro vergi faturası göndermişti. Amazon hala bu faturaya karşı kesin bir dille itiraz ediyor. Son gülenin kim olacağını yakın zamanda göreceğimizi sanmıyoruz.

Dikkatinizden kaçmasın

spot_imgspot_img

En Çok Okunan Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img