Amazon Prime’a zam gelecek mi? Yakıt ve enflasyon şoku!

Amazon, yakıt ve enflasyondan dolayı zam yapacağını açıkladı. ABD’deki taşıma ücretlerine uygulanacak zam, Türkiye’ye Gelir mi ?

Tüm dünyada artan enflasyon ve lojistik maliyetleri Amazon’un da belini bükmüş durumda. Dünyanın en büyük e-ticaret platformunun, üçüncü taraf satıcılardan yeni bir “yakıt ve enflasyon“ ücreti alacağı ortaya çıktı.

Son 40 yılın ern büyük enflasyonunu gören ABD için alınan yeni zam kararı, Amazon kullanıcılarını yakından ilgilendiriyor. Ürün dağıtımını genellikle ü.üncü taraf satıcılar üzerinden gerçekleştiren Amazon, fulfillment (ürün dağıtımı) hizmetine yüzde’5lik fiyat artışı yapacağını açıkladı.

Amazon fiyatlarına ‘yakıt ve enflasyon’ güncellemesi

Hem enflasyon hem de yakıttaki maliyetlerin arttığını ifade eden Amazon, 28 Nisan’dan itibaren ürün dağıtımına zam getireceğini açıkladı. Müşterlileri etkiletip etkilemeyeceği henüz belirsiz olsa da, büyük çaplı faturaya yancıyabileceği düşünülüyor.

Amazon Türkiye tarafından henüz fiyat güncellmesiyle ilgili resmi açıklama gelmedi. Fakat ABD’de uyugulanacak yüzde 5’lik zam oranı, yakıt ve enflasyounun daha fazla zorluk yaratmasıyla ortaya çıktı. Bu yüzden benzer bir admın ülkemizde de atılması muhtemel görünüyor.

E-ticaret devi, ürün dağıtım hizmetine fiyat güncellemesi yapmasıyla ilgili olarak CNBC’ye açıklamalarda buluncu. Amazon Covid-19’dan sonra normalde dönüş sürecinde zorluk yaşamayı bekledilerini, ancak yakıt ve enflasyonun beklenenden daha fazla sorun yarattığını dile getirdi.

ABD’deki Amazon fiyatlarını inceleyen analistler, şirketin 2021 yılı içerisinde net satularla toplam yüzde 22’lik zam uygulanacağını ortaya koydu. Şireket; Amazon Prime, MusicKindle Unlimeted ve sipariş hizmetine fiyat artışarı yaşattı. Ancak e-ticaret platformu, bu zamlı ücretin ”muhtemelen” geçici olacağını belirtiyor.

ABD’deki diğer taşımacılık şirketlerinin de fiyatlarını güncellediğini belirmek gerekiyor. Nisan ayında yakıt maliyetlerini gerekçe gösteren firmalar, çeşitli oranlarda zam yaptı. Örneğin UPS yüzde 11FedEX ise yüzde 21 oranında daha pahalı taşıyor.

Dikkatinizden kaçmasın

spot_imgspot_img

En Çok Okunan Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img