AMD’den Bir Yenilik Daha!

AMD ortalığı kızıştırmaya devam ediyor. AMD mobil işlemci pazarına el atarak rakiplerini kızdırmaya devam ediyor.

AMD 2023 yılında çıkaracağı yeni işlemci ile kullanıcılarına yeni güzellikler sunmaya devam ediyor. AMD 2023’ün sunacağı olanaklara bakıldığında ise;  İlk basamak, işlemcinin piyasaya çıkış yılını temsil ediyor ve AMD’nin Ryzen 7000 serisi 2023 yılında gelecek. Bu nedenle, 8000 serisi de 2024 yılında gelecek ve bu böyle devam edecek.

İkinci hane ise pazar segmentini belirtiyor ve Ryzen 3, 5, 7 veya 9 (veya Athlon Silver/Gold) olup olmadığını gösterecek. AMD Ryzen 73xx ve 74xx’in her ikisi de Ryzen 3 olduğundan, burada her iki işlemci de aynı görünüyor gibi gelebilir ancak doğal olarak Ryzen 74xx daha güçlü bir model olacak.

Üçüncü basamak, CPU’nun Zen mimarisini detaylı bir şekilde ortaya koyuyor. Örneğin, AMD Ryzen 7x2x bir Zen 2 mimarisi olurken, AMD Ryzen 7x4x, Zen 4 mimarisini vurgulayacak. Dolayısıyla, iki 7000 serisi işlemcimiz olsa da bunlar farklı Zen mimarilerine dayanabilecek ve performans açısından önemli ölçüde farklılık gösterebilecek. Ortalama kullanıcılar, üçüncü basamağı gözden kaçırırlarsa, her iki 7000 serisi CPU’nun da yeni Zen 4 mimarisine dayandığını düşünebilirler, bu yüzden bu konuda dikkatli olmalısınız.

Dikkatinizden kaçmasın

spot_imgspot_img

En Çok Okunan Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img