Apple CEO’su bu özelliğe karşı uyardı: Kullanıcılar tehlikede

Apple CEO’su Tim Cook, sideloading için derinden endişe duyduğunu söyledi. CEO, uygulamaların yandan yüklenmesinin tehlikelerini özetledi.

Teknoloji dünyasında kullanıcı verilerine yönelik en büyük tehlikeler genellikle üçüncü taraf çerezler ve bilgisayar korsanları ile ilişkilendiriliyor olabilir. Fakat Apple CEO’su Tim Cook, kullanıcıları farklı bir tehdit olan “sideloading” konusunda uyardı.

Geçtiğimiz gün Apple CEO’su tarafından IAPP Küresel Gizlilik Zirvesi’ndeki yapılan konuşmada, iPhone’da neden sideloading’e izin verilmediğini açıkladı. Cook’un verdiği demeçlere göre, sideloading hiçbir zaman iOS‘a gelmeyecek.

Mac satışları 2022 yılına damga vuracak gibi görünüyor. Üç aylık dönemde 7 milyonu aşkın Mac satan Apple, sınırları yine zorladı.

Apple CEO’su Tim Cook sideloading için endişeli

IAPP Küresel Gizlilik Zirvesi’nde konuşan Apple CEO’su Tim Cook, politikacıların iOS platformuna sideloading getirmeye zorlayan çalışmalarından endişe duyduğunu söyledi. Peki Apple CEO’sunun “endişe duyduğu” sideloading neden tehlikeli?

Cook’a göre, iOS kullanıcılarının herhangi bir uygulamayı sideloading ile yüklemeye çalışması, App Store gizlilik çabalarını boşa çıkarıyor. Cook’a göre bu özellik, kullanıcıları potansiyel tehlikeler ile karşı karşıya getirme şansını artırıyor.

“Politikacılar, rekabet adına sideloading adı verilen bir süreçle App Store dışındaki uygulamaların iPhone’a yüklenmesine izin verecek adımlar atıyor. Bu, veriye aç şirketlerin gizlilik kurallarımızdan kaçınabileceği ve kullanıcılarımızı bir kez daha kendi istekleri dışında izleyebileceği anlamına geliyor.”

Cook, sideloading tehlikesini göstermek için Android‘deki kötü amaçlı yazılımların nasıl dolaştığına dikkat çekti.

“Örneğin pandeminin başlarında, fidye yazılımı bulaştırmak için Covid-19 uygulamaları gibi görünen yazılımların raporlarını gördük. Ancak bu kurbanlar iPhone kullanıcıları değildi. Çünkü korsanlar, App Store’un savunmasından yoksun olan kullanıcıları hedef aldı.”

Sideloading nedir diye merak ediyorsanız kısaca açıklayalım: Google Play ve App Store gibi mağazaların dışında üçüncü taraf sitelerden uygulama indirmeye deniyor. En basit olarak Android APK yüklemeyi örnek verebiliriz.

Dikkatinizden kaçmasın

spot_imgspot_img

En Çok Okunan Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img