Apple, Google ve Microsoft, şifre kavramını ortadan kaldırıyor!

Apple, Google ve Microsoft’un da arasında bulunduğu yüzlerce şirket, parolasız oturum açma yöntemleri üstünde çalışıyor.

Apple, Google ve Microsoft, interneti daha güvenli bir hale getirebilmek için ortak bir karar aldı. Bununla birlikte bugün, FIDO Alliance ve World Wide Web Konsorsiyumu tarafından oluşturulan parolasız oturum açma standardına gösterdikleri desteği artıracaklarını söylediler.

Parolasız oturum açma dönemi başlıyor

Bu özelliğin hayata geçmesi durumunda web siteleri ve uygulamalar, insanlara cihazları ve kullanmış oldukları platformlar için tutarlı, güvenli ve de parolasız oturum açma imkanı sağlayacak. Zira halihazırda kullandığımız şifre ile kimlik doğrulama sistemi aslında internet üzerindeki en büyük güvenlik sorunları arasında yer alıyor.

Bu sebeple Apple, Google ve Microsoft’un da aralarında bulunduğu tüm dünyadan yüzlerce teknoloji şirketinin katılım sağladığı FIDO Alliance ve W3C hayatımıza sandığımızdan daha fazla etkide bulunabilir. Üstelik bu ortaklığa öncülük eden büyük şirketlerin bir kısmı artık geliştirilen yeni güvenlik teknolojilerini kendi platformlarına taşımanın planlarını yapmaya başladı.

Hatta kullanıcılar halihazırda cihazlarında parolasız oturum açmayı etkinleştirmek için FIDO Alliance’ın bu yeni özelliğini kullanabilirler. Fakat şu an için istenen seviyede olmadığını belirtelim. Zira her bir cihazla her bir web sitesinde ve uygulamada tek tek oturum açılması gerekiyor. Ancak bu gereksiz iş yükünün ortadan kalkması için çalışmaların hızlandırıldığını söyleyelim.

Konuyla alakalı açıklama yapan FIDO Alliance’ın CMO’su Andrew Shikiar şunları söyledi:

‘Daha basit, daha güçlü kimlik doğrulama’ sadece FIDO Alliance’ın sloganı değil. Aynı zamanda spesifikasyonlarımız ve dağıtım yönergelerimiz için yol gösterici bir ilke olmuştur. Her yerde kullanılabilirlik, çok faktörlü kimlik doğrulamanın geniş ölçekte benimsendiğini görmek için kritik öneme sahiptir. Platformlarında ve ürünlerinde bu kullanıcı dostu yeniliği destekleme taahhüdünde bulunarak bu hedefi gerçeğe dönüştürmeye yardımcı oldukları için Apple, Google ve Microsoft’u alkışlıyoruz.

Konuyla alakalı açıklama yapan bir diğer isim, Apple’ın Platform Ürün Pazarlama Kıdemli Direktörü Kurt Knight, şunları söyledi:

Ürünlerimizi sezgisel ve yetenekli olacak şekilde tasarladığımız gibi, özel ve güvenli olacak şekilde tasarlıyoruz. Daha iyi koruma sunan ve parolaların açıklarını ortadan kaldıran yeni, daha güvenli oturum açma yöntemleri oluşturmak için sektörle birlikte çalışmak, maksimum güvenlik ve şeffaf bir kullanıcı deneyimi sunan ürünler oluşturma taahhüdümüzün merkezinde yer alıyor.

Google Ürün Yönetimi Kıdemli Direktörü Mark Risher da şunları paylaştı:

Bu dönüm noktası, korumayı artırmak ve eski parola tabanlı kimlik doğrulamasını ortadan kaldırmak için sektör genelinde yapılan ortak çalışmanın bir kanıtıdır. Google için, şifresiz bir geleceğe yönelik sürekli inovasyonumuzun bir parçası olarak FIDO ile birlikte yaptığımız yaklaşık on yıllık bir çalışmayı temsil ediyor. FIDO tabanlı teknolojiyi Chrome, ChromeOS, Android ve diğer platformlarda kullanıma sunmayı dört gözle bekliyoruz. Uygulama ve web sitesi geliştiricilerini bunu benimsemeye teşvik ediyoruz. Böylece dünyanın dört bir yanındaki insanlar şifre riskinden ve karmaşasından güvenli bir şekilde uzaklaşabilirler.

Son olarak da Microsoft Kimlik Programı Yönetimi Kurumsal Başkan Yardımcısı Alex Simons işbirliğini şu sözlerle ifade etti:

Şifresiz bir dünyaya tam geçiş, tüketicilerin onu hayatlarının doğal bir parçası haline getirmesiyle başlayacak. Geçerli herhangi bir çözüm, bugün kullanılan parolalardan ve eski çok faktörlü kimlik doğrulama yöntemlerinden daha güvenli, daha kolay ve daha hızlı olmalıdır. Platformlar arasında bir topluluk olarak birlikte çalışarak sonunda bu vizyona ulaşabilir ve şifreleri ortadan kaldırmaya yönelik önemli ilerlemeler kaydedebiliriz. Hem tüketici hem de kurumsal senaryolarda FIDO tabanlı kimlik bilgileri için parlak bir gelecek görüyoruz ve Microsoft uygulamaları ve hizmetleri arasında destek oluşturmaya devam edeceğiz.

Dikkatinizden kaçmasın

spot_imgspot_img

En Çok Okunan Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img