Apple ürünleri zamlanıyor mu? Çin’deki fabrikalar üretimi durdurdu

Apple Çin fabrikası Covid-19 karantinası gerekçesiyle yeniden kapatıldı. MacBook ve iPhone üretimlerinin aksayabileceği söyleniyor.

Apple’ın Çin’deki tedarik zinciri, yeni Covid-19 karantina önlemlerinin neden olduğu uzun süreli kesintilerle karşı karşıya. ABD devinin ikinci en büyük Çin fabrikası olan Şanghay ve yakındaki Kunshan bölgesinde üretim durma noktasına geldi.

Apple’ın önde gelen üretim ortaklarından biri olan Pegatron Corporation, Kunshan’da Apple dahil ortak olduğu teknoloji üreticileri için bilgisayar, iletişim cihazı ve tüketici elektroniği modellerini üretmeyi durdurdu. MacBook Pro ve iPhone SE’nin bu karardan etkileneceği düşünülüyor.

Apple Çin fabrikası Covid-19’a yenik düştü

Apple analisti Ming-Chi Kuo tarafından paylaşılan yeni tweete göre Apple’ın yeni MacBook Pro teslimatı gecikecek. Şanghay ve Kunshan’daki Covid-19 karantina önlemlerinin üç ila beş hafta kadar süreceğini söyleyen Kuo, iPhone SE için teslim sürelerinin değişmediğini ifade etti.

Apple tedarikçisi Pegatron’dan bir sözcü konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Sözcü verdiği demeçte, iki haftadan uzun süredir kapsamlı bir karantinanın uygulandığı ve Şanghay’daki montaj operasyonlarının durdurduğunu doğruladı.

Apple cephesinde MacBook Pro ve iPhone SE üretimine dikkat çeken analist Ming-Chi Kuo; MacBook tarafında gecikme yaşanabileceğini, ancak iPhone SE için üretimlerin yeterli olduğunu ifade etti. Kuo’ya göre, iPhone SE’nin az sayıda üretiliyor olması karantina önlemlerinden etkilenmedi.

Pegatron ise müşterilerle iletişim kurduğunu ve operasyonları mümkün olan en kısa sürede yeniden başlatmak için çalıştığını söyledi. Ayrıca karantinaların ticari ve finansal etkisini de değerlendireceklerini aktardı. Bu durumun Apple ürünlerinin maliyetine zam olarak yansıyıp yansımayacağı henüz belirsiz.

Şanghay başta olmak üzere Çin’in sanayi bölgelerinde devam eden Omicron salgını, teknoloji şirketlerinin üretim faaliyetlerinde devasa kesintilere neden oluyor. Apple’ın web sitesinde yayınlanan üretim listesine göre, 2020 yılında Şanghay ve Kunshan’da birden fazla üretim ortağı yer alıyor.

Dikkatinizden kaçmasın

spot_imgspot_img

En Çok Okunan Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img