Apple Watch bu sefer erken kanser teşhisi sağladı!

Apple Watch, düşme algılama özelliği sayesinde birçok kişinin hayatını kurtardı. Bu sefer, düşmenin yanı sıra erken teşhisle de dikkat çekti.

Yıllar içinde Apple, Apple Watch’a hayat kurtaran birkaç özellik ekledi. Apple Watch’ın sahip olduğu sağlık ve güvenlik teknolojisi, şimdiye kadar pek çok kişiye yardımcı oldu. Giyilebilir cihazın sahip olduğu en önemli özelliği düşme tespiti.

Apple Watch, acil durumun doğasını açıklamanın yanı sıra, acil servislere tam konumu da gönderiyor. Bu özellikler de servislerin, hastaya mümkün olan en kısa sürede ulaşmalarını sağlıyor. Saatin sahip olduğu özellik, bu sefer de yaşlı bir kadının kanser olduğunu keşfetmesine yol açtı.

Apple Watch, erken kanser teşhisi sağladı

Apple Watch, düşme algılama özelliği sayesinde yine yaşlı bir kadının hayatını kurtardı. Olay, Saint Petersburg’dan yaşlı bir kadının saatinin düştüğünü tespit etmesi ve hemen acil servisleri uyarmasıyla ortaya çıktı. Yaşlı kadın hastaneye kaldırıldıktan sonra yapılan muayenede akciğer kanseri olduğunu öğrendi.

71 yaşındaki Raylene Hackenwerth, düşmeden önce olanları hatırlamasa da, düştüğünde Apple Watch taktığı için kendini şanslı sayıyor. WFTS‘ye göre, sağlık çalışanlarından biri, bir saatten gelen imdat çağrısının benzersiz olduğunu söyledi. Aynı zamanda Hackenwerth olayla ilgili şunları söyledi:

DÜŞME OLMASAYDI VE APPLE WATCH ONLARI ARAMASAYDI, BU ŞEYİN ORADA OLDUĞUNU BİLE BİLEMEZDİM. BELKİ GELECEKTE ÖĞRENDİĞİMDE ÇOK GEÇ OLURDU.

Hackenwerth’in saati, antrenmanlarını takip etmesi için oğlunun Noel hediyesiydi. Anne-oğul, 55 yaşında ya da 55 yaşından büyük kullanıcılarda varsayılan olarak etkin olan bir düşme algılama özelliği olduğunu bilmediğini belirtti. Bununla birlikte Apple Watch’ın düşme tespiti, birçok kez hayat kurtarması fazlasıyla dikkat çekti. Ayrıca bu saat, çok yüksek veya çok düşük kalp atış hızı nedeniyle de uyarıyor.

Dikkatinizden kaçmasın

spot_imgspot_img

En Çok Okunan Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img