Apple’a Akıllı Saatleri Güvensiz Olduğu Gerekçesiyle Dava Açıldı!

Dünyanın en değerli şirketlerinden Apple, şu sıralar Watch Series modellerinin güvensiz olduğu gerekçesiyle açılan davayla gündemde. Davanın ana odak noktası ise akıllı saatlerin güvensiz yapıda ve bazı durumlarda kullanıcıların sağlıklarını tehdit edebilecek potansiyelde olması. İşte detaylar…

Apple, Watch Series modellerinde pile yeterli alan ayırmıyor iddiası

Kısa süre önce bir grup Watch Series kullanıcısı, kullandıkları ürünlerin güvenli yapıda olmadığı iddiasıyla Apple’a dava açtı. Kaliforniya federal mahkemesi tarafından görülen davada şirketin eylül ayında vitrine çıkardığı Watch Series 7 hariç tüm akıllı saatlerin adı geçiyor.

Kullanıcıların iddiası ise şöyle; Apple, alandan tasarruf sağlamak amacı ile akıllı saatlerinde pile yeterli alan ayırmıyor. Bu nedenle pil, şişmesi gibi ekstrem durumlarda fazla alan olmadığı için direkt olarak ekranla temas ederek çatlama veya kırılmalara neden oluyor. Durum böyle olunca kırılan cam parçaları kullanıcıların bedenlerine ciddi ölçüde zarar veriyor. 

Apple’ın ürünlerdeki kusuru bildiği halde piyasaya sürerek çeşitli tüketici koruma yasalarını ihlal ettiğini iddia eden davacılar, tüm Watch Series kullanıcıların tehlike altında olduğu görüşünde.

Davacılardan birinin daha önce söz konusu durumla karşı karşıya kaldığı, ekranın kırılması nedeniyle kolunda derin kesiklerin oluştuğu ve bunun da görsel kanıtlarla mahkemeye sunulduğu açıklandı. Öte yandan mahkeme jürisinden akıllı saatlerin kusurunun kanıtlanması için deneme bile talep edildi. 

Davacılar, Apple’dan tazminat talebinde bulunurken, ilerleyen dönemlerde bu durumdan müzdarip daha fazla Watch Series kullanıcısının kendilerine katılacağından oldukça emin. Ancak Apple’a geçmişte de buna benzer davaların açıldığını ve büyük bir çoğunluğunun sonuçsuz kaldığını da belirtelim.

Dikkatinizden kaçmasın

spot_imgspot_img

En Çok Okunan Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img