Çekik Göz Denilen Göz Kapağı Yapısının Anatomik ve Coğrafik Açıklaması

Öncelikle gözü çekik insan yoktur.

göz, bütün insanlarda aşağı yukarı aynı ölçektedir. bizim çekik dediğimiz şey aslında göz kapağıdır.

farkına vardıysanız asya fenotiplerinin büyük kısmında üst göz kapağında kıvrım yoktur. asyalı insanların hemen hemen yarısının üst göz kapağı katlanmaz. alt kapak ise diğer ırklara göre daha dolgun veya yağlı olabilir. bu bölgeden bölgeye değişebilmektedir. şu görselden daha kolay idrak edebilirsiniz:

bahsettiğimiz yüzde ellilik kesim ise çin, kore ve bu halklarla tarih içinde etkileşime girmiş, amiyane tabirle kız alıp vermiş halklarda görülür. o nedenle bu ülkelerde göz kapağı ameliyatı bizdeki sünnet kadar doğal kabul edilir. yamulmuyorsam 15 yaşından sonra rahatça yapılabiliyor. günümüzde büyük kısmı bu operasyonu geçirdiği için eskisi kadar aha koreli veya çinli diyemiyoruz. geçirmeyenleri anlamak için ise çok basit bir tüyo vereyim. koreli kadınların göz küreleri biraz dışarı doğru olur. hem üst kapağı katsız hem de sedat bucak gibi pörtlek bir görünüme sahiptir.

eski fotoğraflarda daha anlaşılır haldedir

hatta estetik operasyon yaptırmanın yasak olduğu bir ülke olan kuzey kore’de daha belirgindir

doğu ve güney asya fenotipinde ise üst göz kapağı katlı insan sayısı daha fazladır. japonlar ve taylar birer örnektir. yine de net bir özellik değildir çünkü bu halkların hepsi tarih içerisinde birbirleriyle etkileşime girmiştir. o yüzden kuzey çin ve japonya insanlarını sadece gözlerinden ayırt etmek zordur.

amerikan dergilerinde ikinci dünya savaşı dönemi şöyle tüyolar verildiği olmuştur

gelelim bize yakın tarafa

türk tarihinde net olan bir şey varsa o da proto-türk kabul ettiğimiz halkların hiçbirisinin kendi tabirimizle çekik gözlü olmamasıdır. ne sakalar, ne hunlar bu özellikleriyle öne çıkmamışlardır. tatarlar da eski kayıtlarda çekik gözlü tasvir edilmezler. göktürk dönemiyle birlikte bu tasvire yaklaşırız. asıl etkiyi gösteren ise af buyurun cengiz han’ın taşağıdır. timuçin abimiz ve soyu tatar-moğol döneminde beyaz çamaşırlar arasına karışmış mavi don gibi bütün kıpçakları boyamıştır.

işin komik tarafı günümüz moğollarının çin etkisiyle boyadıkları halklardan farklı bir tipe evrilmiş olmalarıdır. orta asya’da kim kiminle etkileşimle girdiyse yüz yapısı ona göre değişmiştir. kazak, kırgız, nogay, karakalpak gibi daha öncesinde altınorda yapısı altında olan halklar bittabi ki daha mongoloid olmuş, günümüz özbek ve uygurları ise daha arap/fars etkisinde kaldıkları için biraz daha oval gözlere sahip olmuşlardır.

görselde olduğu üzere özbekler daha orta doğu insanına benzemektedirler. daha büyük göz ve buruna fakat daha oval kafa yapısına sahiptirler. kazaklar ise bizim tabirimizle daha çekik gözlü, elmacık kemikleri daha çıkık ve kafa biçimleri daha yuvarlaktır.

anlayacağınız, asyalı insanları ayırt edebilmek için gözlerden anlamak yeterli değildir

üzerine yapılmış bir araştırmaya göre insan beyninin yüz tanıma sistemi basit bir yapay zeka algoritmasından çok daha komplekstir. süreç esnasında tanımlamanın yüzün bütünsel bir şekilde işlenmesinin bir sonucu olup olmadığı veya bunların tek yüz özelliklerinin algılanması ile açıklanıp açıklanamayacağı hala büyük ölçüde bilinmemektedir.

gerçi asıl konumuz da bu değildi lan. nereden nereye geldik. çekik gözlü kadınlar dediğiniz dünya nüfusunun hatırı sayılır bir yüzdesini oluşturmaktadırlar. yukarıda bahsettiğim üst göz kapağı düz fenotipe sahip insanların estetik operasyonlarla dönüşmek istedikleri modelde genelde daha avrupai olan kafkas tipidir. yalnız onun da fazlası yüz yapısına uymadığı için bizim turanid dediğimiz ön asya tipine benzetilmektedirler.

bana en estetik görünenleri hep daha kuzeyde, kendi halinde kalmış göçebe toplumların kadınları gibi gelir nedense. bu ablalar hem süt beyazı, hem uzun, hem de yetenekli olurlar. cengiz han’ın börte’si de bu soydan bir abladır. amanın da amanın, gubarak da gubarak! öyle de güzellerdir.

hayallerimde olanı ise naçizane şöyle resmetmişliğim vardır

gözlerle günah işlemenin zevkini tattım.
gözler ki birer parçasıdır sende ilahın,
gözler ki senin en katı zulmün ve silahın,
vur şanlı silahınla gönül mülkü düzelsin;
sen öldürüyorken de vururken de güzelsin!

Dikkatinizden kaçmasın

spot_imgspot_img

En Çok Okunan Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img