Çin dünyanın en büyük dört ayaklı askeri robotunu tanıttı

Alternatif enerji, savunma ve farklı teknoloji alanlarda büyük yatırımlar gerçekleştiren Çin, türünün en büyük, en ağır ve en fazla araziye uygun robotu olan Yak‘ı tanıttı.  

Zorlu koşullarda çalışabilecek

Boston Dynamics’in Spot robotunu andıran dört ayaklı yeni robotun, 160 kilogram yük taşıyabileceği ve saatte 10 kilometre hızla koşabileceği bildiriliyor. Uçurumlar, hendekler, otlak, kar ve çamurlu alanlar gibi zorlu görevlere dayanacak şekilde tasarlanan Yak, ayrıca zıplama ve çapraz olarak koşma yeteneğine sahip.

Raporlara göre, ortalama bir yetişkin erkeğin yaklaşık yarısı kadar bir büyüklüğe sahip olan Yak, ileri ve geri hareket etmesinin yanı sıra çapraz olarak yürümek ve sabit kalırken hızlı koşmasını sağlayacak 12 modül ile geliyor.

Çin’in Merkez Televizyon’u, çevresindeki araziden ve çevreden haberdar olmasını sağlayan bir dizi sensörle donatılan robotun, savaş alanında taktiksel bilgi toplama ve lojistik hizmet verebileceğini söylüyor. Bununla beraber potansiyel askeri kullanımlar, yüksek riskli muharebe bölgeleri ve uzak sınır bölgelerinde kullanılması planlayan yeni robot, her türlü hava kuşulunda çalışabilecek.

Dikkatinizden kaçmasın

spot_imgspot_img

En Çok Okunan Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img