Çin’den dünyada bir ilk: Yapay Ay tesisi inşa ediliyor

Geçtiğimizde haftalarda Çin’in füzyon reaktör tesisi Experiential Advanced Superconducting Tokamak’ta (EAST) çalışmalar yürüten araştırmacılar, uzun bir süre Güneş’ten beş kat daha fazla sıcaklık üretmeyi başarmıştı. Geleceğin yeşil enerjisi için büyük yatırımlar gerçekleştiren Çin, şimdi de düşük yerçekimli Ay araştırmalarını simule etmek için yapay bir Ay tesisi inşa ediyor. 

Teknolojiler test edilecek

İçerisinde 1,2 metrekarelik yerçekimini ortadan kaldıran bir vakum odasına ev sahipliği yapacak yeni tesis, ay yüzeyini simule etmek için kayalar ve tozlar ile doldurulacak. Bununla birlikte Dünya’daki yer çekimi gücünün 1/6’sına sahip olacak yeni tesis, uzay teknolojilerinin uzun süreli düşük yerçekimli ortamda test edilmesini kolaylaştıracak. 

Çin’in gelecekteki ay görevlerinde önemli bir rol oynaması beklenen yapay Ay projesinin türünün ilk örneği olması beklenirken, Çin Maden ve Teknoloji Üniversitesi’nden bilim insanı Li Ruilin, yerçekimini ortadan kaldıran ve ortamın direnç sorunlarını aşan yeni tesis ile beraber yepyeni bir seviyeye ulaşılacağını düşünüyor.

Dikkatinizden kaçmasın

spot_imgspot_img

En Çok Okunan Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img