Elon Musk Rusya ile fena dalga geçti

Elon Musk, Rusya Uzay Ajansı Şefinin açıklamasını ti’ye aldı. ABD’ye ‘süpürgeyle’ uçma tavsiyesi veren Rusya’ya Musk’tan yanıt geldi.

Rusya’nın Ukrayna işgali sonrasında ülkeler arasındaki kriz uzaya taşındı. Rus Uzay Ajansı Başkanı Dmitry Rogozin, ABD’ye roket motoru satmayacaklarını söyleyerek “Harry Potter’ın süpürgesiyle” uçmalarını önerdi. Ancak bu açıklamaya yanıt, SpaceX’in son roket fırlatışıyla Elon Musk’tan geldi.

Musk’ın uzay şirketi SpaceX, Rogozin’in Rusya’ya uygulanan yaptırımlar nedeniyle roket motorlarını ABD’ye teslim etmeyeceklerini ve ABD’nin uçmak için süpürge kullanabileceğini söylemesinden birkaç saat sonra 47 yeni Starlink uydusunu fırlattı.

Elon Musk, Rusya uzay şefi için ne söyledi?

ABD’ye satışı durdurulan roket motorlarıyla ilgili olarak Rus devlet televizyonuna konuşan Roscosmos Başkanı Rogozin, “dünyanın en iyi roket motorlarını” ABD’ye vermeyeceklerini dile getirdi. Ayrıca ABD’nin süpürgeyle uçabileceğini söyleyerek dalga geçti.

Rus uzay şefinin açıklamasından rahatsız olan Musk ise SpaceX’in son fırlatışının yer aldığı tweet’e dört ABD bayrağı emojisi ekleyerek “Amerikan Süpürgesi” şeklinde yanıt verdi.

Ancak bu, Musk’ın Rogozin’le ilk kez karşı karşıya gelişi değil. Daha önce Rogozin, Musk’ın Starlink aracılığıyla internet hizmetleri sunarak Ukrayna’ya yardım etmesini protesto etmişti.

Rogozin, Rusya’nın kendi ulusal çıkarlarını koruduğunu ve Starlink ile Elon Musk’ın bir anda ortaya çıktığını söyledi. Buna yanıt olarak Musk ise, “Ukrayna, internet bağlantısında, belki de kötü havadan dolayı, garip kesintiler yaşıyordu. SpaceX bunu düzeltmeye yardımcı oluyor” dedi.

Rus uzay ajansı, diğer büyük uzay ajanslarıyla bağlarını koparmaya başladı. Roscosmos son olarak Uluslararası Uzay İstasyonu’nun Rusya bölmesinde yapılması planlanan ortak deneyler için Almanya ile iş birliğini sonlandırdığını duyurdu.

Almanya dışında Rusya, hem ABD hem de Avrupa ülkeleri tarafından uygulanan yaptırımlara misilleme olarak NASA ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ile olan projelerini askıya aldığını açıkladı.

Dikkatinizden kaçmasın

spot_imgspot_img

En Çok Okunan Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img