Geekbench’ten Samsung’a büyük şok: O modeller listeden çıkarıldı!

Geekbench, performans kısıtlaması iddiaları ile gündeme gelen Samsung’un bazı modellerini listesinden çıkardı.

Canalys’e göre yüzde 20’lik pazar payıyla dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi Samsung, şu sıralar cihazlarının performansını kısıtladığı iddiaları ile gündemde. Şirket, bir süre önce konu ile ilgili yaptığı açıklamada bu durumu dolaylı yoldan kabul ederken, ünlü performans kıyaslama platformu Geekbench, bazı Samsung modellerini listesinden çıkarma kararı aldı.

Geekbench, bazı Samsung modellerini listesinden çıkardı

Geçtiğimiz günlerde Samsung’un aralarında YouTube, Instagram, Netflix, Microsoft Office, TikTok gibi popüler uygulamalara ek olarak Samsung’un Secure Folder, Samsung Pay, Samsung Pass gibi hizmetleri de dahil olmak üzere 10 bin uygulamayı performans kısıtlamasına tabi tuttuğuna yönelik iddialar ortaya çıkmıştı. Hatta söz konusu uygulamaların bir listesi de paylaşılmıştı.

Samsung’un 10 bin uygulamanın performansını düşürdüğü iddialarının çıkış noktası ise bazı modellerinde kullanılan Oyun Optimizasyon Servisi (GOS). Uzun süre oyun oynarken aşırı ısınmayı önlemek için CPU ve GPU performansını optimize etmesi için tasarlanan hizmet, ilginç bir şekilde uygulamaları da etkileyerek performans düşüşü yaşanmasına neden oluyordu.

Oyun Optimizasyon Servisi’nin (GOS) performansını kısıtladığı 10 bin uygulama arasında 3DMark, AnTuTu, PCMark ve Geekbench gibi performans kıyaslama platformları ise bulunmuyor. Böylelikle hizmeti bünyesinde bulunduran Samsung modelleri, ilgili performans testlerine girdiği zaman tam randımanlı çalışarak yüksek puanlar alabiliyor.

Kısa süre önce konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Samsung, durumun farkında olduklarını ve yakında hizmete bir de performans modu getirerek kullanıcıların yaşadığı sorunları ortadan kaldıracaklarının sözünü verdi. Ancak Geekbench, Samsung’un bu açıklamasından tatmin olmadı ve şirketin son dört yıl içerisinde çıkış yapan tüm Galaxy S serisi modellerini performans listesinden çıkardığını duyurdu.

Geekbench listesinden kaldırılan Samsung modelleri ise şöyle;

  • Samsung Galaxy S22 serisi
  • Samsung Galaxy S21 serisi
  • Samsung Galaxy S20 serisi
  • Samsung Galaxy S10 serisi

Platform, konu ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

Bu haftanın başlarında Samsung’un Oyun Optimizasyon Servisi (GOS) ile oyunların ve uygulamaların performanslarını kısıtladığını öğrendik. GOS, uygulamanın türünü değil, kimliğini tespit ederek performansın kısıtlanıp kısıtlanmamasına karar veriyor. Geekbench de dahil olmak üzere önemli kıyaslama platformlarının performans kısıtlamasına tabi tutulmamasını kasıtlı yapılmış bir durum olarak görüyoruz.

Dikkatinizden kaçmasın

spot_imgspot_img

En Çok Okunan Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img