Geely’nin Tesla odaklı yeni oluşumu ilk modelini tanıttı

Tesla’nın pandemiye rağmen 2020 yılında Çin pazarında yakaladığı başarı, yerel üreticilerin çoğunu daha hızlı adımlar atmaya itti. 2019 yılına göre rakamlarını ikiye katlayan Amerika merkezli şirket karşısında, kısa sürede hayata geçirilen yeni oluşumların adımları atılmaya devam ediyor. Merkezi Hangzhou’da bulunan ve Volvo satın almasıyla birlikte adını çok daha fazla duyduğumuz Geely de Tesla’ya karşı silahlarını güçlendirmeyi sürdürüyor. Volvo ortaklığıyla geçtiğimiz süreçte Lynk & Co adını verdiği yepyeni bir otomobil markası kuran Geely, geçtiğimiz ay gündeme gelen başka bir marka oluşumunu da resmiyete kavuşturdu. Lynk & Co’dan farklı olarak sadece elektrikli araç üretimine odaklanılan “Zeekr” isimli bu yeni marka, bugün ilk modeliyle karşımızda duruyor. Zeekr 001 modelinin bu kadar hızlı hayata geçirilebilmesinin temel sebebiyse aracın Lynk & Co projelerinden birisi olması.

Zeekr 001 teknik özellikleri

Çin’de düzenlenen özel bir etkinlik kapsamında ilk gösterimi yapılan otomobil, aslında 2020 içerisinde tanıtılan Lynk & Co Zero konseptinin seri üretime taşınmış dinamikleri üzerine kurulu. Tasarım çizgileriyle de kardeş markanın genlerini baştan aşağı yansıtan modelin altyapısıysa Geely’nin SEA platformuna dayanıyor. Zeekr 001 için açıklanan ilk teknik özellikler doğrudan rakip olacağı Tesla’ya karşı hiç fena sayılmayacak seviyelerde. Standart olarak iki adet elektrik motorunun konumladırıldığını gördüğümüz otomobil bu sayede 544 PS güç ve 700 Nm tork gibi üst düzey verilere sahip. Bu değelerin yola aktarılması da bir o kadar iddialı. 0’dan 100’e hızlanmasını 3,8 saniyede tamamlayabildiği açıklanan modelin erişebileceği maksimum sürat ise 200 km/s ile limitlendirilmiş durumda.

İşin batarya kısmı da performans bölümünde gördüğümüz iddialı seviyeyi destekliyor. 86 kWh ve 100 kWh olmak üzere iki farklı batarya paketiyle tercih edilebilecek olan Zeekr 001, en üst paketinde 700 kilometrelik menzil değerini görebilecek bir elektrikli otomobil. Hızlı şarj desteğinin de es geçilmediği model, 360 kW’lık bir kaynak üzerinden 5 dakika şarj edildiğinde 120 kilometre gidebilecek batarya doluluğuna erişebiliyor. Fiyatları henüz açıklanmayan modekin önümüzdeki ekim ayından itibaren Çin pazarında satışlarına başlanılması planlanıyor. Geely cephesi bununla birlikte 2023 yılına kadar 2.200 şarj noktasını kullanılabilir kılmak için çalışmalarını sürdürüyor. Zeekr markası önümüzdeki süreçte yeni modellerle de genişletilecek.

Dikkatinizden kaçmasın

spot_imgspot_img

En Çok Okunan Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img