Gen Tedavisinde Umut Verici Gelişme!

Doğumdan bu yana meydana gelen gen hastalıklarında ve gen düzenlemesinde Yeni Zelanda’dan umut verici gelişme ve tedavi yöntemi bulundu.

Yeni Zelanda’da bir gönüllü, yüksek kolesterol ile mücadele amacıyla kendi üzerinde DNA düzenlemesi yapılmasını kabul eden ilk insan oldu. Bu yeni gelişme ile gen hastalıklarında ve gen düzenlemelerinde yeni bir umut olduğu belirlendi.

ABD merkezli Verve Therapeutics tarafından yapılan çalışmada, gönüllünün karaciğerine gen düzenleme aracı olan CRISPR enjekte edildi ve DNA’sında bulunan tek bir harf değiştirildi. Böylece kolesterole neden olan gen düzenlenmiş oldu.

Firmaya göre yapılan bu basit düzenleme, kişinin “kötü kolesterol” olarak da bilinen LDL kolesterolünün kalıcı olarak düşmesine yardımcı olacak. LDL kolesterol kandaki bir yağ molekülü ve zaman zaman damarların tıkanmasına ya da sertleşmesine neden olabiliyor. 

Çalışmaya katılan gönüllünün hali hazırda genetik olarak ekstra yüksek kolesterol riski taşıdığı belirtilirken ayrıca bir kalp rahatsızlığından da muzdarip olduğu ifade edildi. Firmaya göre bu teknik, kardiyovasküler rahatsızlıkların önlenmesi için milyonlarca kişide kullanılabilir.

Dikkatinizden kaçmasın

spot_imgspot_img

En Çok Okunan Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img