Google, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için doodle sundu!

Popüler arama motoru Google, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için özel doodle sundu!

Popüler arama motoru Google, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için özel bir doodle tasarladı. 23 Nisan Bayramı için hazırlanan doodle tasarımında gökyüzü konseptinde Türk Bayrağı çizimi olan bir uçan balon mevcut. Google yazısı yine tasarımın içinde çizilmiş bir şekilde yer aldı.

Google, özel günlerde ya da önemli kişilerin ölüm yıl dönümünde dikkat çekmek için klasik tasarımını değiştirip doodle sunuyor. Arama motorunun doodle sunmasındaki en büyük amaç, konuya dikkat çekmek ve yeterli kişilere ulaşmasını sağlamak. Peki, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı bize neden armağan edildi ve tarihçesi nedir? Haberin detaylarına hep birlikte göz atalım.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın tarihçesi

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, ilk olarak 1921 yılında TBMM’nin birinci yılında kutlanmaya başlandı. Türk Büyük Millet Meclisi’nin açılış tarihi olan 23 Nisan, 1924 yılında Atatürk’ün kararıyla bayram olarak kutlanmaya başladı. 1929 yılında ise bu bayram Bayramı, Atatürk tarafından çocuklara armağan edildi.

27 Mayıs 1935 tarihinde çıkan kanundan sonra bayrama, Ulusal Egemenlik kısmı eklendi. Özel gün son olarak da 1981 yılında yapılan değişiklikle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ismini aldı.

Bayram, her yıl okullarda ve sokaklarda çocukların ön planda olduğu etkinliklerle kutlanıyor. Sınıflar süsleniyor marşlar, şiirler söyleniyor ve Atatürk anılıyor. Ek olarak bu tarihte Atatürk tarafından 1933’te başlatılan gelenekle Cumhurbaşkanlığı makamına bir günlük çocuklar geçiyor. Ayrıca Türkiye’nin bağımsızlık sembolü olan bu tarih, dünyada çocuklara armağan edilen ilk bayram olma niteliğini taşıyor.

Dikkatinizden kaçmasın

spot_imgspot_img

En Çok Okunan Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img