Google, artırılmış gerçeklik gözlüğünü 2024’te piyasaya sürmeye hazırlanıyor

Google, dahili olarak Project Iris olarak adlandırılan bir AR(artırılmış gerçeklik) gözlüğü üzerinde çalışmalar yürütüyor. Yaklaşık 300 kişilik bir ekip tarafından gerçekleştirilen AR gözlüğünün, 2024 yılında piyasaya sürülmesi planlanıyor.

Google’dan AR gözlüğü hamlesi

Birçok şirket, sanal gerçeklik(VR), artırılmış gerçeklik(AR), karma gerçeklik(MR) ve genişletilmiş gerçeklik(XR) odaklı ürünler geliştiriyor. Ortaya çıkan yeni bilgiler Google’ın da rekabette elini güçlü tutmak istediğini gösteriyor.

The Verge’ün projeyi bilen iki kişi tarafından edindiği bilgilere göre Google, bir AR gözlüğü müşterilerine sunmaya hazırlanıyor. Project Iris adıyla yürütülen çalışmalarda Pixel ekibinin bazı üyeleri de dahil olmak üzere yaklaşık 300 kişinin çalıştığı belirtiliyor. Projeyi, Project Starline‘ı da yöneten Clay Bavor denetliyor ve direkt olarak şirketin CEO’su Sundar Pichai’ye rapor veriyor.

Edinilen bilgiler doğrultusunda Google’ın gözlüğünde mevcut AR gözlüklerinden daha sürükleyici, karma gerçeklik deneyimi sunması için dışa bakan kameralara yer verilecek.

San Francisco’da bir tesiste geliştirilen ilk prototiplerin kayak gözlüğüne benzediği söyleniyor. Google‘ın yeni AR gözlüğü projesi olan Project Iris üzerinde yoğun çalışmalar sergileyerek gözlüğü vaktinde sunmayı planladığı belirtiliyor.

Dikkatinizden kaçmasın

spot_imgspot_img

En Çok Okunan Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img