Google’ın gelirleri düştü: Enflasyon, savaş ve reklam baskısı

Google’ın geliri 2022’nin ilk çeyrek beklentilerini karşılamadı. Geçen yıla göre artış yaşayan gelirler üzerinde enflasyon baskısı yaşandı.

Google ve YouTube’un çatı şirketi Alphabet, 2022’nin ilk çeyreği için gelir raporunu paylaştı. Teknoloji dünyasının genelini etkileyen faktörler Alphabet’i de derinden sarsmış durumda. Reklam satışları, tedarik zinciri sorunları, enflasyon endişeleri ve Ukrayna’daki savaş nedeniyle baskı altında olan şirket, ilk çeyrek gelirini beklentileri karşılayamadığını duyurdu.

2022’nin ilk üç aylık döneminde 68.01 milyar dolar gelir bildiren Alphabet, geçen yıla göre yüzde 23 daha yüksek bir kazanç açıkladı. Ancak 2019’un dördüncü çeyreğinden bu yana Koronavirüs pandemisi kaynaklı maliyet artışları henüz kapatılabilmiş değil.

Google’ın ilk çeyrek geliri rekor seviyede ama yeterli değil

Google’ın ana şirketi Alphabet, YouTube’un mali hedefleri tutturamaması sonucunda ilk çeyrek gelirinin beklentilerin altında olduğunu bildirdi. YouTube’un zayıf performansına ek olarak reklam satışlarındaki düşüş, enflasyon endişeleri ve Ukrayna’daki savaş, gelirlerin baskılanmasına yol açtı.

İlk üç aylık dönemdeki 6.9 milyar dolarlık YouTube reklam geliri, Wall Street yatırımcılarının 7.5 milyar dolarlık hedefinin altında kaldı. Google Cloud pazarı bir çeyrek öncesine göre daha yavaş hızda büyüdü. Ayrıca Google’ın uygulama, donanım ve abonelik satışlarını içeren “diğer geliri” ise 6,8 milyar dolar seviyesinde kaldı (beklentiler 7,3 milyar dolar civarındaydı).

2022’nin ilk çeyrek geliri, 2021 yılının aynı dönemindeki 55.3 milyar dolara kıyasla yüzde 23 arttı, fakat tüm dünyada etkili olan enflasyon krizi yüzünden beklentiler hala karşılanmış değil. Alphabet’in bu çeyrek için işletme geliri 20.09 milyar dolar ve net geliri ise 16.44 milyar dolar civarındaydı.

Ayrıca 2021’in son çeyreği ile karşılaştırma yapmak gerekirse, 75.3 milyar dolar gelir ve 20.64 milyar dolar net gelir açıklamıştı. Kazanç raporunun açıklanmasının ardından Alphabet hisseleri yüzde 6.5 oranında düştü.

Son çeyreğin raporuyla ilgili açıklamalarda bulunan Google ve Alphabet CEO’su Sundar Pichai, dijital dönüşümde yaşananlara dikkat çekti. Arama ve Bulutta güçlü bir büyüme görüldüğünü dile getiren CEO Pichai, dünya çapındaki kullanıcılar için fırsatlar yaratmaya devam edileceğinin altını çizdi.

Dikkatinizden kaçmasın

spot_imgspot_img

En Çok Okunan Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img