Hava Kirliliği Kalp Hastalıklarını Tetikliyor!

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre düşük derecede bile hava kirliliği gençlerde kalp ritmi bozukluklarına neden olabiliyor.

Amerika Birleşik Devlerinde yapılan bir araştırmaya göre düşük miktarda hava kirliliği dahi gençlerde kalp rahatsızlıklarına neden olabiliyor. Hava kirliliğinden dolayı oluşacak kalp ritmi bozukluklarında ani kalp krizleri ve çeşitli kalp haslıkları görülebiliyor.

ABD’li doktorlar, 24 saatlik periyotlar boyunca 300’den fazla sağlıklı ABD’li gencin kalp aktivitesini ve soluduğu havayı izledi. Araştırmacılar, havadaki PM2.5 adı verilen daha  yüksek ince partikül konsantrasyonlarının, önümüzdeki iki saat boyunca düzensiz kalp atışı riskini artırdığını buldu. Benzer etkiler daha önce yaşlı erişkinlerde de bulunmuştu.

Journal of the American Heart Association adlı bilimsel dergide yayımlanan çalışma kapsamında araştırmacılar,  “Bildiğimiz kadarıyla, bu, PM2.5 hava kirliliği ile kardiyak aritmiler arasındaki ilişkiyi sağlıklı ergenler arasında bildiren ilk çalışmadır” diye yazdı.

Dikkatinizden kaçmasın

spot_imgspot_img

En Çok Okunan Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img