İnsansı Robot ‘Tesla Bot’

Tesla şirketinin başkanı Elon Musk, geliştirdikleri insansı robot Tesla Bot’un tamamlandıktan sonra hangi yeteneklere sahip olacağını anlattı.

Geçtiğimiz yılın Ağustos ayında düzenlenen Tesla AI Day’de (Tesla Yapay Zekâ Günü) konuşan Elon Musk, Tesla’nın bir insansı robot üzerinde çalıştığını açıklamıştı. Tesla’nın araçlarında kullandığı yapay zekâ teknolojisi ile donatılması planlanan robotun adının Tesla Bot olduğunu aktarmış; bu robotun insanların her gün yerine getirdikleri tehlikeli, tekrarlanan, sıkıcı işleri devralacağını belirtmişti.

Musk, “Tesla Bot boy ve kilo olarak bir yetişkinin parametrelerine yakın. Ağır cisimleri taşıyabilecek, hızlı yürüyebilecek ve yüzündeki ekran insanlarla iletişim kurmak için interaktif olacak” dedi.

Ona göre robotun görünümü , insan toplumunun iki ayaklı bir insansı ile iki el ve on parmak arasındaki etkileşime dayanmasıyla ilgilidir. Musk, “Yani bir robotun çevreye uyum sağlamasını ve insanların yaptığını yapabilmesini istiyorsak, kabaca bir insanla aynı boyut, şekil ve yeteneklere sahip olması gerekir.” Dedi.

Tesla Botlarının orijinal olarak tekrarlayan, sıkıcı veya tehlikeli görevlerde insanların yerini almak için tasarlandığını belirtti.

Musk, “Ancak gelecekteki işleri, yemek pişirmek, çim biçmek ve yaşlılara bakmak gibi milyonlarca haneye hizmet vermekten oluşacak” dedi.

Dikkatinizden kaçmasın

spot_imgspot_img

En Çok Okunan Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img