Intel CEO’su çip krizinin ne zaman biteceğini açıkladı

Intel CEO’su çip krizi bitişi için 2024’ü işaret etti. Intel, kendi yongalarına yönelik talebi karşılama konusunda başarılı.

Teknoloji dünyasını küresel çapta etkileyen yarı iletken çip krizi, düşünülenden daha kötü durumda olabilir. Daha önce çip sorunlarının 2023’e kadar süreceğini söyleyen Intel CEO’su Pat Gelsinger, fikrini değiştirmiş gibi duruyor.

Intel CEO’su Pat Gelsinger’ın yeni açıklamasına göre, çip krizinin bitişi 2024’e kadar uzayabilir. Çin’de yeniden patlak veren Covid-19’dan Ukrayna’daki savaşa kadar yeni sorunlar ortaya çıkması pazarı zorlamaya başladı.

Intel yöneticisi çip krizinin bitişi için 2024’ü işaret etti

Geçtiğimiz gün CNBC’ye konuşan Intel CEO’su Pat Gelsinger, yarı iletken sorunuyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. CEO Gelsinger, daha önceki 2023 tahminlerinin 2024’e sürüklediğini dile getirdi. Bu tahmine rağmen Gelsinger, Intel’in çip krizine karşı “iyi bir konumda” olduğunu ifade etti.

Özellikle otomotiv sektörünü etkileyen çip krizinin, Intel için olumlar sonuçlar yarattığı ortaya çıktı. 2022’nin ilk çeyreğine ilişkin kazanç raporunu açıklayan Intel için çip pazarı oldukça “iyi durumda”. CEO Gelsinger rapora ilişkin açıklamada, yıllar sonra bir ilki başarmaya çok yakın olduklarını söyledi.

“Arizona, New Mexico ve Ohio’daki duyurularımızı takiben, yakın zamanda Avrupa’da, mevcut operasyonlarımızın yanı sıra Fransa ve Almanya’daki yeni yatırımlarımızı da kapsayan bir dizi yatırımı duyurduk. Bu yatırımlar Intel’i gelecekteki büyümeyi karşılayacak şekilde konumlandırıyor.”

Intel, ilk çeyrek sonuçlarında toplam gelirinin yıllık yüzde 7 düşüşle 18,4 milyar dolar olduğunu ve net gelirinin ise yüzde 141 artarak 8 milyar dolara yükseldiğini bildirdi.

İşlemci, ekran kartı ve oyun konsolları çip krizinden etkilenen en yüksek kategorilerden bazıları oldu, ancak stoklardaki durum yavaş yavaş düzelmeye başlamış gibi görünüyor. Yine de ağ yongası şirketlerinin önemli bir çip sıkıntısı yaşadığını belirtmek gerekiyor.

Dikkatinizden kaçmasın

spot_imgspot_img

En Çok Okunan Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img