Kimlik kartlarında e-imza dönemi başladı

Türkiye’de 2017 yılında çipli yeni kimlik kartlarına geçiş başlamıştı. Yeni kimlik kartlarına ehliyet belgesi yüklemesi yapılmıştı. Bugün itibariyle de yeni kimlik kartlarına e-imza yüklemesi başladı. 50 şehirdeki nüfus müdürlüklerinden çipli kimlik kartlarına e-imza yüklemesi yapılabiliyor.

E-imza ne işe yarar?

E-imza bazı istisnalar haricinde ıslak imza ile aynı işleve sahip. Normal imzaya göre zaman ve maliyet tasarrufu sağlıyor. E-imza ile işlemler hızlı bir şekilde online ortamda tamamlanabiliyor. Ayrıca kağıt, kalem israfının önüne geçiliyor. Daha önce e-imza oluşturulduğunda çip veya USB bellek ile doğrulama yapılıyordu. Çipli kimlik kartlarının devreye girmesiyle birlikte çip ve USB maliyetleri düşecek. Ayrıca vatandaşlar ellerinde hazır bulunan kartlara e-imza yüklemesi yapacağı için kargo maliyeti de ortadan kalkacak.

E-imzayı kullanarak bankacılık ve finans, noterlik, tapu ve kadastro, sağlık, gümrük, hukuk, sigortacılık gibi pek çok alanda elektronik imza atabilirsiniz.

Normal imzalar taklit edilebilirken e-imzalar özel karakterlere, harflere ve sembollere sahip. İmzalayanın kimliğindeki çip ile e-imza doğrulaması yapılarak işlemler tamamlanacak. Bu sayede ıslak imzaya kıyasla daha güvenilir olacak.

Hangi şehirlerde e-imza yüklemesi yapılabiliyor?

Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Batman, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sivas, Şanlıurfa, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Van ve Zonguldak.

E-imzalar şu an için yalnızca 50 şehirdeki nüfusmatiklerden yapılabiliyor. İlerleyen dönemde ülke genelinde Nüfus Müdürlüklerinde, tapu müdürlüklerinde ve bankalarda e-İmza yüklenme işlemleri yapılabilecek.

Dikkatinizden kaçmasın

spot_imgspot_img

En Çok Okunan Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img