Kripto Paralar Kart Dolandırıcılarının Yeni Hedefi Oldu!

Popülerliği artan kripto paralar, Avustralya’da kredi kartı dolandırıcılarının yeni hedefi olmuş durumda. Ödemelerini bu şekilde almaya başladılar.

Blockchain ekosisteminde bulunan kötü niyetli kişilerin fon çalma ve insan dolandırma girişimleri olmuştu. Bu kez dolandırıcılar farklı bir alanda karşımıza çıkıyor. Sydney Morning Herald‘ın raporuna göre kripto sektöründe kaybolduğu bildirilen para miktarı artış gösteriyor.

Dolandırıcılar Gözlerini Kartlardan Kripto Paralara Çevirdi

Çoğu dolandırıcı artık kripto para birimlerinde ödeme istiyor, çünkü anonimlikleri failleri tanımlamayı veya kaybedilen parayı kurtarmayı çok daha zor hale getiriyor. Kripto para ile ödeme yapmak isteyen kullanıcıların biraz daha dikkatli hareket etmesi gerekiyor.

Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu (ACCC), 2021 yılında yalnızca Bitcoin’in (BTC) ödeme yöntemi olduğu 84 milyon dolarlık zarar bildirilen dolandırıcılık olayı açıkladı. Sydney Morning Herald raporunda açıklanan bu zarar, 2019 yılında 19 milyon dolar, 2020 yılında ise 27 milyon dolardı. Yüzde 100’ün üzerinde bir artış olduğu görülüyor.

Avustralyadan Kripto Para Kullaniminda Yeni Adim

ACCC başkan yardımcısı Delia Rickard‘a göre, hızla artan fiyatlar nedeniyle kripto para birimleri 2021’de dolandırıcılar için daha da kazançlı bir hedef haline geldi. ACCC, tüketicilerin kripto para dolandırıcılığına karşı savunmasız olduğu konusunda uyardı. Bu nedenle şüpheli yatırım teklifleri söz konusu olduğunda çok dikkatli olmaları gerektiğini belirtti.

Dikkatinizden kaçmasın

spot_imgspot_img

En Çok Okunan Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img