Malumun ilanı: Rusya Facebook hakkında nihai kararını verdi!

Rusya’nın iletişim ajansı Roskomnadzor, Facebook için erişimin tamamen engellendiğini açıkladı. İşte detaylar…

Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu, 25 Şubat’ta ülke genelinde Facebook ve diğer bir çok platforma kısmi erişim engeli getirdiğini açıkladı. Bunun ardından Meta, Facebook üzerinde kayıtlı sahte Rus hesaplarını kapattığını duyurdu. Şimdiyse Rusya tarafından tartışmayı sonlandıracak açıklama geldi.

Facebook, Rusya’da tamamen engellendi!

Rusya’nın iletişim ajansı Roskomnadzor bugün yaptığı açıklamada, Rusya’da Facebook için erişimin tamamen engellendiğini açıkladı. Kamuoyuyla paylaşılan raporda ise Facebook’un Rus devletinin medya kuruluşlarına getirdiği kısıtlamalar ve 2020 yılından itibaren şirket tarafından yapıldığı iddia edilen 26 ayrımcılık vakası gösterildi.

Tabii bu durum aslında Rusya’nın Ukrayna üzerine sözde askeri operasyon olarak başlattığı fakat daha ilk günden savaşa dönüşen saldırganlığının bir sonucu olarak meydana geldi. Tabii parlementodan aldığı güçle ipleri elinde tutan Putin, ülkesinde hem sıkıyönetim ilan etti hem de bunun bir savaş olduğunu söyleyen haber kanallarını kapattı. Dolayısıyla Facebook tarafına olan bu yaklaşım şaşırtmadı.

Tabii Rusya bununla da kalmadı. Aklımıza gelebilecek neredeyse tüm haberleşme kanalları üzerinde denetim kısıtlama ve engellemeler getirdi. Hatta Wikipedia’yı bile tehdit etti. Bunun ardından bu sabah saatlerinde Rus meclisi toplandı. Ardından, sahte haberlerin yayılmasına karşı 15 yıla kadar hapis cezası getiren yeni bir yasa çıkardı.

Bu, aslında Putin’in sözlerinin aksini söyleyen herkesin 15 yıl hapisle yargılanacağı anlamına geldiğinden, BBC gibi yayın kuruluşları ülke içindeki gazetecilik faaliyetlerini en kısa sürede askıya alacağını açıkladı. Öte yandan zaten birçok teknoloji platformu halihazırda Rusya’da verdiği hizmetleri durdurdu. AB’de Sputnik gibi Rus haber kanallarını süresiz olarak engellediğini açıkladı.

Dikkatinizden kaçmasın

spot_imgspot_img

En Çok Okunan Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img