Mazda 2 Hybrid 2022’de Yollarda!

Mazda, kendi kendini şarj edebilen yeni ilk tam hibrit aracını piyasaya sürdü. Mazda 2 Hybrid ismiyle 2022 yılında satışa sunulacak otomobil için şirket, Toyota ile bir anlaşma sağlandı. Bu sayede gerçek bir Japon otomobili karşımıza çıkacak.

Mazda 2 Hybrid mi? Toyota Yaris Hybrid mi?

Mazda ile Toyota arasında gerçekleştirilen anlaşmaya göre yeni Mazda 2 Hybrid aslında Toyota Yaris Hybrid’in yeniden tasarlanmış ve özelleştirilmiş bir versiyonu olacak. Yani bunu aslında Mazda’nın istekleri doğrultusunda makyajlanan bir Yaris olarak düşünebiliriz.

Ayrıca üretimin hattının tamamen Toyota’nın elinde olacağı söyleniyor. Mazda ise ön, arka ve direksiyon simidindeki amblemin sahibi olarak bu aracın pazarlamasını ve satışını üstlenecek. Bu sayede iki firma da otomobillerin geliştirme ve satış ile pazarlama masraflarından tasarruf edebilecek.

Otomobile logosunu göremeyecek bir uzaklıktan veya açıdan baktığınız zaman direkt olarak Yaris diyebilirsiniz. Özellikle Avrupa’da hali hazırda pek çok bölgede Yaris’in satışları devam ettiği için bu iki otomobili yan yana görmek şaşırtıcı olabilir.

Aslında teknolojinin ilerlediği yolda, bu tip ortaklıklar artık hiç de şaşırtıcı değil. Çünkü otomobil piyasası bu kadar kalabalık ve rekabet en üst seviyedeyken, hiç bir üreticinin çöpe atacak tek kuruşu yok. Özellikle elektrikli otomobillere geçişin gerçekleştiği böyle hassas bir dönemde.

Buna benzer anlaşmaları ve işbirliklerini aslında uzun zamandır görüyoruz. Dolayısıyla otomobil piyasası için yeni bir haber değil. Örneğin Volkswagen Toureg, Audi Q7 ve Porsche Cayenne aynı platformda üretilen otomobillerdir. Hyundai, Kia ile, Peugeot Citroen ile, Renault Nissan ile, Fiat da Chrysler ile bu tür ortak platform paylaşımları gerçekleştiriyor.

Tabii bu geliştirme süreci ve işbirliği bazen yalnızca konsol düğmeleri üzerine bile olabiliyor. Ancak kimi zamanda birbirinin aynı dış görüntü ve tasarımına sahip ( Fiat Fiorino, Peugeot Bipper, Citroen Nemo) otomobiller veya ortak motor üretimi (Nissan ile Renoult) üzerine oluyor.

Mazda 2 Hybrid özellikleri

Mazda 2 Hybrid, Avrupa pazarına 3 farklı donanım seçeneğiyle girecek. Bunlar Pure, Agile ve Select olacak. Motor tarafındaysa müşterilere tek seçenek sunulacak. Elektrik motorundan destek alan 1.5 litrelik benzinli bir motor bulunacak.

Elektrik motoru ve benzinli motor aynı anda çalıştığında araç yaklaşık 115 beygir gücüne ve 170 Nm torka ulaşabilecek. Fabrika verilerine göre otomobilin 0’dan 100’e hızlanması 9.7 saniye sürüyor. Ayrıca 100 kilometredeki yakıt tüketiminin 3.9 litre olduğu söyleniyor.

Dikkatinizden kaçmasın

spot_imgspot_img

En Çok Okunan Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img