Milyonlarca insanı umutlandıran yapay kas çalışması

Yapay kaslar her ne kadar umut verici teknoloji olsa da biyolojik unsurlardan üretilemiyordu. Freiburg Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, tamamen doğal protein ile yapay kas üretmeyi başardı.

Plastik, naylon, kauçuk ve karbon nanotüplerden üretilen yapay kaslar, işlevsel olsa da beklentileri tam anlamıyla karşılamıyor. İnsan vücudunda kullanım için yapılan çalışmalar sonucunda doğal protein ile yapay kas üretildi.

İnsan vücudunda kullanılabilecek doğal proteinli yapay kas üretildi

Araştırmacılar, çalışma için deri ve damar gibi dokulara esneklik veren elastin proteinini kullandı. Sıcaklık ve asidite gibi değişkenlikler başta olmak üzere farklı uyaranlara yanıt veren proteinin iki varyasyonu üretildi.

Kimyasal reaksiyon sayesinde ritmik olarak hareket ettirilebilen ve sodyum sülfit tarafından desteklenen yapay kas ortaya çıktı. Sıcaklığı 20 derece olarak ayarladıktan sonra pH değerini değiştiren ekip, ürettiği yapay kasın ileri-geri kasılmasını sağladı.

Kas yapısını değiştirerek programlanabilir hale getirilebileceğinin altını çizen araştırmacılar, hareketlerin belirli uyarana göre ayarlanabildiğini ifade etti. Üretilen yapay kas, robotik kol ve protezlerin yanı sıra biyouyumlu olduğu için vücut implantında da kullanılabilecek.

Çalışmanın sorumlu yazarı Dr. Stefan Schiller, “Geliştirdiğimiz yapay kas, doğal olarak oluşan protein elastinden türetildi. Bu çalışma için sürdürülebilirlik konusunda yeterli seviyeye ulaştığımızı düşünüyorum. Çalışmasını tamamladığımız yapay kas, malzeme ve çevredeki tuz konsantrasyonu gibi diğer uyaranlara yanıt verebilecek hale getirilebilir.” dedi.

Dikkatinizden kaçmasın

spot_imgspot_img

En Çok Okunan Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img