Musk’ın Twitter’dan vazgeçmesi halinde ödeyeceği bedel belli oldu

Elon Musk ile Twitter arasında yapılan satış anlaşması yayınladı. Açıklanan anlaşmaya göre, her iki taraf da fesih bedeli ödeyecek.

Elon Musk, Twitter’ı satın almak için Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) başvuru yaptı. Musk, dün açıklanan satın alım gerçekleşmezse Twitter’a 1 milyar dolarlık fesih bedeli ödeyecek.

Hisse başına 54.20 dolar ödemeyi kabul eden Musk, şirketi toplam 43.4 milyar dolar fiyatlandırma ile satın alacak. Yapılan anlaşma neticesinde, Twitter’ın belirli koşullar altında cayma bedeli olarak 1 milyar dolar ödeyeceği de yer alıyor.

Elon Musk ve Twitter’ın fesih yükümlülükleri belli oldu

Anlaşma için fonların Musk’a ait olan şirketlerdeki hisselerine karşı 12.5 milyar dolarlık marj kredisi vereceği belirtiliyor. Musk, Morgan Stanley başta olmak üzere bazı finans kurumlarından 13 milyar dolar kredi çekecek. Musk’ın Twitter satın alımı için yaklaşık 21 milyar dolarlık öz sermaye kullanacağı tahmin ediliyor.

İmzalanan anlaşmada, “Ana Ortaklık ve Devralma Alt Kuruluşunun Birleşmeyi tamamlama yükümlülükleri yerine getirilirse ve Ana Ortaklık, özkaynak, borç ve/veya marj kredisi finansmanının finanse edilmemesi de dahil olmak üzere, Birleşme Anlaşması uyarınca Birleşmeyi tamamlayamazsa, Ebeveynin Twitter’a 1 milyar dolarlık bir fesih ücreti ödemesi gerekecek.” ifadeleri yer alıyor.

Konu ile ilgili yayınlanan bir önceki raporda, Twitter’ın yüzde 2.5 fesih ücreti ödeyeceği ve Musk’ın herhangi bir yükümlülüğünün olmadığı belirtildi. Ancak yayınlanan anlaşmaya göre, her iki taraf da fesih konusunda sorumluluğa sahip olacak.

Ortaklık anlaşmasına göre, 24 Ekim 2022 saat 17:00′ye kadar dosya kapanmazsa satın alın feshedilecek. Bazı durumlarda fesih tarihinin 6 ay uzatılabileceği de belirtiliyor.

Yapılan anlaşma, Twitter’ın diğer tekliflere de açık olacağını ve farklı bir şirketle anlaşması durumunda Musk’a fesih bedelini ödeyeceğini garanti ediyor. Hissedarların karşı oy vermesi durumunda Twitter anlaşmayı sonlandırabilecek.

Dikkatinizden kaçmasın

spot_imgspot_img

En Çok Okunan Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img