NASA: Adım Adım Aya İlerliyor!

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Ay’a insanlı yolculuk için planladığı Artemis için çalışmalarını hızlandırdı. Gidilecek bölgeler işaretlendi.

NASA, yıllar sonra yeniden Ay’a insanlı uçuşu yapmayı hedefliyor. Görev planı dahilinde ilk üç hedefini belirledi. Artemis 1, 2 ve 3 olarak adı verilen programlar gerçekleştirilebilirse devamında planlananlar oldukça heyecan verici. Bu kapsamda NASA, Ay’da gidilecek noktaları belirledi.

NASA, Ay’da buz toplamak istiyor

NASA, Artemis ile birlikte 2025 yılında Ay’a astronot göndermeyi hedefliyor. Ay’da gidilecek konumları açıkladı. 13 bölgeyi işaretleyen NASA, bölgeler hakkında bazı kritik bilgiler de verdi.

İşaretlenen bölgeler, Ay’ın güney kutbunda yer alıyor. Ajans, işaretlenen bölgelerde su, buz ve karanlık kraterlerde bulunan önemli kaynaklar olduğuna inanıyor. NASA’nın Gezegen Bilimi Bölümü’nün Ay bilimi lideri Sarah Noble, dün düzenlenen basın toplantısında bölgelerin daha önce keşfedilmediğini belirtti.

NASA, 3 etaptan oluşan proje için düğmeye basmış durumda.

Artemis görevinin ilk adımını Mayıs ayında başlatmak isteyen NASA, ilk adımlarını Mayıs ayında atmaya başladı. İlk etapta projeyi 2028’e kadar başlatmayı hedefleyen NASA, dönemin başkanı Donald Trump’ın baskılarıyla hedefini 4 yıl daha erkene çekerek 2024’te Ay’a ilk insan inişini gerçekleştirecekti. Ancak bu erken fırlatma, birçok engele takılmıştı. Her şeye rağmen projenin 2025’te gerçekleşmesi bekleniyor.

Dikkatinizden kaçmasın

spot_imgspot_img

En Çok Okunan Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img