Nasa’nın Orion Uzay Aracıyla Tanışın

Ay, Mars ve ötesine yolculuğu mümkün kılan Orion uzay aracı önümüzdeki hafta ilk uçuşunda altı haftalık zorlu bir test yolculuğuna çıkacak.

Orion’un Mürettebat Modülü Lockheed Martin tarafından inşa edilirken, elektrik, tahrik, termal kontrol, hava ve su temini için hayati önem taşıyan Avrupa Servis Modülü, havacılık devi Airbus’ın “Defence and Space” departmanı tarafından üretildi. Derin uzaya yapılacak yolculuklar için tasarlanan Orion’un Mürettebat Modülü dört tane astronot taşıyabiliyor.

Uzay gemisinin 2 bin 700 kilogramdan daha fazla itiş sağlayan ana motoruna her biri 50 kilogramlık itme kapasitesine sahip 8 adet yardımcı motor eşlik ediyor. Orion ayrıca üzerinde güneş panelleri bulunan 7 metre uzunluğunda kanatlara sahip. Her bir kanatta bulunan 3 bin 750 güneş hücresine sahip paneller, uzay aracına gerekli gücün aktarılmasını sağlıyor.

Orion uzay aracında fırlatma sırasında ciddi bir sıkıntı olduğunda milisaniyeler içinde harekete geçmek üzere tasarlanmış bir mekanizma olan fırlatma durdurma sistemini bulunuyor. Sistem gerekirse mürettebat kapsülünü paraşüt destekli bir sistem yardımı ile kontrolden çıkmış bir roketten güvenli bir şekilde uzaklaştıracak.

29 Ağustos Pazartesi günü fırlatılacak olan uzay aracı görev sırasında da canlı olarak izlenebilecek. 

Dikkatinizden kaçmasın

spot_imgspot_img

En Çok Okunan Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img