Netflix 10 yıl sonra ilk kez abone kaybetti

Netflix abone sayısı 10 yıl sonra bir ilki başardı. Yayın devi son çeyrekte 200 bin abone kaybetti, ancak 2 milyona hazır olduğunu söyledi.

opüler yayın devi Netflix son on yılda ilk kez abone kaybettiğini açıkladı. Son çeyrekte 200 binden fazla abone kaybeden Netflix, ikinci çeyrekte ise 2 milyona yakın kullanıcının platformdan çıkacağını düşünüyor. Netflix abone sayısı neden düşüyor?

Netflix’ten 2022’nin ilk çeyreği için gelen yeni rapor, toplam abone sayısının 221,64 milyona gerilediğini ortaya koydu. Şirket, tüm yayın hizmetleri arasında hala en büyük aboneye sahip, ancak son grafik, analistlerin beklediği 2,5 milyonluk abone artışının tam tersi yönünde.

Netflix abone sayısı 2022’de 2 milyondan fazla azalacak

Covid-19 pandemisi sayesinde son iki yıldır abone sayısında beklentilerin üstüne çıkmayı başaran Netflix, 2022’de geri dönüş yaşamaya başladı. Şirketin abone artırma girişimi, 2022’nin ilk çeyreğinde korkunç bir şekilde düştü. Küresel olarak 200 bin abone kaybı bildiren Netflix, daha büyük kayıpların kapıda olduğunu söyledi.

Netflix, bu yılın ikinci çeyreğinde 2 milyon kadar abone kaybedeceğini tahmin ediyor. Hissedarlara yazdığı açıklamada, abone kaybını dört faktöre bağladı. Bu faktörler arasında internet ve akıllı TV satışındaki yavaşlama, haneler arası hesap paylaşımı, ortaya çıkan diğer yayın hizmetleri ve artan enflasyon yer aldı.

200 binden fazla abone kaybeden Netflix’in halihazırda 221,64 milyon kullanıcısı bulunuyor. Şirket abone konusunda gerileme yaşasa da, gelir artışı konusunda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10’luk büyüme gördü. Platform, son çeyrekte 7,8 milyar dolar kazanarak 1,6 milyar dolarlık kar bildirdi.

Netflix, geçen yılın aynı döneminde kazandığı 1,5 milyon aboneye kıyasla 2022’nin ikinci çeyreği için iki milyon abone kaybı yaşayacağı konusunda yatırımcıları uyardı. Platform, Avrupa kullanıcılarını özellikle Rusya-Ukrayna krizi yüzünden kaybettiğinin altını çizdi.

Yayın devi ayrıca yeni abonelerinin çoğunun ABD dışından geleceğini, yeni abonelerin ise özellikle Squid GameAll of Us Are Dead ve La casa de papel için kaydolacağını düşünüyor.

Dikkatinizden kaçmasın

spot_imgspot_img

En Çok Okunan Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img