Nvidia Omniverse ile kendi metaverse evreninizi oluşturup para kazanabilirsiniz

Nvidia Omniverse Machinima platformu ile kendi kurgusal evreninizi (metaverse) yaratabileceğinizi biliyor muydunuz? Bugüne kadar geliştirdiği teknolojiler ve sunduğu ücretsiz araçlarla birçok kişinin beğenisini kazanan Nvidia, gerçek zamanlı 3 boyutlu simülasyon ortamı oluşturmayı sağlayan açık kaynak platformu Omniverse’in ilk sürümünü ücretsiz yayınladı. 

Nvidia Omniverse Machinima nedir?

Nvidia Omniverse Machinima; sanal işbirliği ve gerçek zamanlı fiziksel olarak doğru simülasyon için oluşturulmuş, kolayca genişletilebilir, açık kaynaklı bir platformdur. İçerik oluşturucular, tasarımcılar, araştırmacılar ve mühendisler, ortak bir sanal alanda işbirliği yapmak için ana tasarım araçlarını, varlıkları ve projeleri birbirine bağlayabilir. Geliştiriciler ve yazılım şirketleri, işlevselliğini genişletmek için Omniverse’in modüler platformunda uzantıları, uygulamaları, bağlayıcıları ve mikro hizmetleri kolayca oluşturup satabilir.

Aslında Omniverse platformu, 3D uygulamalar arasında evrensel değişim için önde gelen format olan Pixar’ın geniş çapta benimsenen Evrensel Sahne Tanıma (USD) teknolojisini temel almaktadır. Pixar bunu animasyon filmleri yapmak için kullanırken. Nvidia ise farklı bir perspektiften bakarak gerçek zamanlı ışın işleme, fizik, malzemeler ve 3D yazılım ürünleri arasındaki etkileşimli iş akış teknolojilerini paket halinde bir arada sunuyor.

Nvidia’nın Omniverse platformunundan sorumlu başkan yadımcısı Richard Kerris, Omniverse platformunu “USD’yi 3D’nin HTML’i olarak düşünürsek, Omniverse Machinima da genellikle birbirleriyle entegre olmayan mevcut 3D yazılım araçlarını paket halinde sunan bir platform olarak düşünebilirsiniz.” şeklinde tanımlıyor. 

Omniverse’i teorik olarak farklı sanal dünyaları birbirine bağlayan, birlikte çalışabilir bir meta veri deposunun yaratılmasını sağlayan bir platform olarak tanımlamak da mümkün. Ucu bucağı olmayan bu dünyada içerik üreticileri; ev, avatar, robot, fabrika, müze gibi çok çeşitli 3D nesneler tasarlayıp üretebilir ve sonrasında da bunları satıp gelir elde edebilir. Bu içeriklerin üretilmesi zor ve genellikle birden çok araç gerektirdiği için de Nvidia Omniverse Machinima tüm bunları tek bir uygulama üzerinden sunuyor ve işleri büyük ölçüde kolaylaştırıyor. Örnek vermek gerekirse BMW, gelecekteki fabrikaları için Omniverse platformundan istifade ediyor. 

Dikkatinizden kaçmasın

spot_imgspot_img

En Çok Okunan Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img