Porsche sadece elektrikli araba satacak! İşte tarih

Alman lüks otomobil devi Porsche, elektrikli arabalarıyla ilgili yeni açıklamalarda bulundu. Şarj istasyonlarıyla ilgili de gelişmeler var.

Elektrikli otomobil dünyasında emin adımlar atan Porsche, Macan ve 718 modellerinin elektrikliye dönüştüreceğini açıkladı. Şarj istasyonlarında ise işbirliği ile hareket etmeyi bırakacağını açıklayan şirket kendi şarj istasyonlarını kurmak için çalışmalara başladı. 2030 yılına dek olan planlarını açıklayan şirket, elektrikli araç yüzdesini arttıracağını vurguladı.

Porsche elektrikli arabalarına yatırımlarını artırıyor

Lüks Alman otomobil markası, iklim değişikliğine karşı çalışmalarını sürdürüyor. Porsche, elektrikli otomobillerinin satışının 4,4 milyar Euro’ya çıktığını ve ilginin her geçen gün arttığını söyledi. 

3 yıl boyunca elektrikli Taycan modelinin 41.296 adet satış ile 911 modelini geride bıraktığı açıklandı.

Şirket, satışlarının yüzde 80’inin 2030 yılına kadar “tamamen elektrikli” olmasını istediğini ve aynı zamanda karbon nötr olması için ek bir plan yaptığını söyledi. 2025 yılına geldiklerinde elektrikli 718 modelini piyasaya sürmesi beklenirken, 911 ve Cayenne modellerinin de elektrikli halini göreceğiz.

Şarj istasyonu konusunda ise işbirliği ile hareket eden Porsche, elektrikli model üretiminin yanı sıra kendi şarj istasyonlarını da üretmeye başlayacak. Premium şarj istasyonu üreteceğini açıklayan şirket, 2025 yılına dek 100 adet şarj istasyonuna sahip olmayı planlıyor.

Şuan itibariyle 400 şarj istasyonu ile birlikte Avrupa’nın en büyük şarj istasyonu ağına sahip. İlerleyen planlarına lounge alanını da dahil edecek olan Porsche, müşterilerine bekleme alanı ve kahve hizmeti de sunacağını açıkladı. 2 bin 500 şarj istasyonuna sahip olan Tesla, Hollanda’daki tüm şarj ünitelerini tüm markalara kullanıma açtı.

Dikkatinizden kaçmasın

spot_imgspot_img

En Çok Okunan Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img