Robot Kendi Varlığını Kendisi Keşfetti!

Robotik biliminde ilk kez bir robot kendi varlığını kendisi keşfetti.

Bilim ve teknoloji her geçen gün daha da ileriye gidiyor ve heyecan verici gelişmeler yaşanıyor. Son zamanlarda bilim insanlarının geliştirdiği robotlar bilim kurgu filmlerini aratmayacak cinsten. İnsana özgü öğrenme ve tanımlama yeteneği bir robota aktarıldı ve ilk kez bir robot kendini tanımlamayı başardı. Deneyimlerinden öğrenmek ve hayal etmek yetenekleri şimdiye kadar sadece canlılara özgü idi. Robotlar ise dışarıdan gelen bilgilerle kendi varlıklarını ve özelliklerini algılıyorlardı, artık bu böyle değil.

Webtekno’dan  Emre Ömer Zehir’in haberinde yeni bir çalışma bu durumu değiştirmiş gibi gözüküyor. Columbia Engineering’den bir ekip, sadece çevresini değil kendisini de algılayabilen ve hatta kendisini “hayal eden” bir robot geliştirdi.


Robotların da hayalleri olacak mı?

Columbia Engineering tarafından hazırlanan bir çalışma, tarihte ilk defa bir robotun insan yardımı olmadan kendi bedenini tamamen öğrenip modelleyebilen bir robot geliştirildiğini ortaya koydu. Science Robotics dergisinde yayımlanan makalede araştırmacılar, robotun bunu nasıl başardığını da açıkladı.

Buna göre araştırmacılar, robotik kolu 360 derece açıdan çeken beş kamera ile robotu bağlayarak işe başladılar. Bu kameralardan gelen görüntülerde, kendi motor komutlarının sonuçlarını gören robot, hareketlerini ve kendisini öğrenmek için üç saat harcadıktan sonra durdu. Çalışmaya göre robot bu bilgileri daha sonra farklı engelleri aşmak, hedefleri gerçekleştirmek ya da engellerden kaçınmak için de kullandı. Hatta olası hasarları da önceden görüp ona göre stratejilerinde düzeltmeler de yaptı.
Araştırmacılar daha sonra robotun kendisini nöral ağda nasıl gördüğünü keşfetmek için zorlu bir sürece başladı. Bu sürecin sonunda robotik kolun kendisini bir nevi sisin içinde, %1’lik bir hata payıyla modelleyebildiğini gördüler. Bir karar vermesi gerektiği zaman robot, önce kendisini o şeyi yaparken hayal etti. Simülasyonlarında sonuca ulaşabildiğinde de aksiyona geçti.

Bilim insanlarına göre bu çalışma, kendi kendine yetebilen robotlar için önemli bir atılım olacak. Böylelikle robotlar kendi başlarına sorunları çözebilecek, kendilerini anlayabilecek, arızalarını ya da hasarlarını onarabilecekler.

Dikkatinizden kaçmasın

spot_imgspot_img

En Çok Okunan Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img