Rusya Kendi Uzay İstasyonunu Kuracak!

Her ne kadar sadece modeli gösterilmiş olsa da, Rusya’nın Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan ayrıldıktan sonra hayata geçireceği kendi uzay istasyonu ilk kez Dünya ile paylaşıldı.

Rusya, Uluslararası Uzay İstasyonu projesinden ayrıldıktan sonra uzayda nasıl bir istasyonla yer alacağını ilk kez Dünya’ya gösterdi. Roscosmos uzay ajansı, gelecekte inşa edilecek olan uzay istasyonunun modelini yayınladı.

Rusya’nın planları, en azından 2024’e kadar ISS’de kalacağını gösteriyor. NASA, Roscosmos’un 2028’e kadar ISS’den ayrılamayacağını düşünüyor çünkü Ukrayna’nın işgaliyle Rusya’ya uygulanan ve uzay çalışmalarının da bütçesini etkileyen ağır uluslararası yaptırımlar altındayken, Roscosmos’un uzay istasyonunun inşasını bitirmesine şüpheyle yaklaşılıyor.

NASA ve Roscosmos, yirmi yılı aşkın bir süredir ISS’de uzun süredir devam eden bir ortaklığa sahip. Uzay istasyonunun 1998’de fırlatılmasından bu yana, en az bir NASA astronotu ve bir Roscosmos kozmonotu var. Ancak Rus uzay ajansı, Rusya’ya uygulanan yaptırımlara misilleme olarak son zamanlarda harekete geçerek bu iş birliğini bozmayı planlıyor.

Dikkatinizden kaçmasın

spot_imgspot_img

En Çok Okunan Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img