Samsung, Rusya hamlesiyle dünyayı ayağa kaldıracak!

Samsung Rusya için henüz bir karar almamış olmasıyla merak konusu haline geldi. Ukrayna’dan Samsung’a yaptırım için açık çağrı geldi.

Samsung, iş dünyasının Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini protesto etme hareketinin bir parçası olmadığı için eleştiriliyor. Koreli üretici; Apple, Microsoft gibi küresel şirketlerin Rusya’da ürün satışını durdurma çabalarında yer alması için artan bir baskıyla karşı karşıya.

Apple, Intel, Nike ve BMW gibi onlarca firma, ürünlerinin sevkiyatını veya üretimini geri çekerek Rusya’ya karşı tavır almaya başladı. Ancak bugüne kadar Samsung’dan işgalle ilgili bir yaptırım gelmediği için hem sektör analistleri hem de Ukrayna yönetiminden Samsung’a Rusya’dan çekilme çağrısı yapılıyor.

Samsung, Rusya için neden yaptırım uygulamıyor?

Counterpoint Research’ün verilerine göre Samsung, 2021’de Rusya’da yüzde 33,2 pay ile akıllı telefon pazarında lider konumunda. İkinci sırada ise yüzde 15 civarındaki oranıyla Apple yer alıyor, ancak Apple Rusya’dan çıkış yapacağını çoktan açıkladı.

Yakın zamanda en yeni Galaxy S22 akıllı telefonunu piyasaya süren Samsung, Rusya’da akıllı telefon dahil olmak üzere deavasa üretim hatlarına sahip. Teknoloji devi ayrıca 2007’den bu yana ülkenin akıllı telefon pazarında büyük bir payı yönetiyor.

Ukrayna Devlet Başkan Yardımcısı Mykhailo Fedorov tarafından Twitter’da paylaşılan açıklamada ise Samsung’a net bir çağrıda bulunuldu. Fedorov, Samsung’un Rusya’dan ayrılmasının “utanç verici askeri saldırganlığı” durdurmaya yardımcı olacağına inandığını söyledi.

Ayrıca piyasa takip firması CCS Insight’ın baş analisti Ben Wood ise Apple ve Samsung arasındaki farka dikkat çekti. Wood’a göre Samsung, hizmet sektörü açısından Rusya pazarında açık ara farkla birinci olduğu için yaptırım kararlarını Apple kadar kolay alamayacak.

Apple’ın satışlarını askıya alması, Rusya’daki işinin Samsung kadar büyük olmaması ve ABD hükümetinin yaptırım hareketinde yer almasından dolayı mümkün oldu. Ancak Koreli şirketler, hükümetleriyle iş birliği içinde hareket etmeyi doğru buluyor. Dolayısıyla Samsung, Rusya işgalini yakından izliyor.”

Her ne kadar Ukrayna Devlet Başkan Yardımcısı’ndan çağrı gelmiş olsa bile Samsung’un henüz net bir karar almadığını hatırlatalım. Samsung Electronics sözcüsü saldırıyla ilgili yaptırımın şimdilik söz konusu olmadığını da söyledi.

Ayrıca Güney Kore hükümeti geçen ayın sonlarında silahlı işgali kınayarak, uluslararası toplumun Rusya’ya finans ve ihracat üzerindeki yaptırımlarına katılacağını duyurdu.

Dikkatinizden kaçmasın

spot_imgspot_img

En Çok Okunan Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img