Samsung Ve Huawei Katlanabilir Telefon Pazarını Domine Ediyor!

Katlanabilir akıllı telefonlar, elektronik pazarında giderek daha popüler hale geliyor. Üstelik fiyatları da giderek ucuzluyor. Bu nedenle artık daha fazla insan bunlara uzaktan bakmak yerine eğer istiyorsa satın alabiliyor. Katlanabilir telefonların bir diğer yanıysa, popülaritesi pazarın beklentilerinin üzerine çıkıyor. Dolayısıyla gelecek dönemlerde çok daha fazla sayıda cihaz görmeyi bekleyebiliriz.

DSCC’ye göre, 2021’in üçüncü çeyreğinde toplam katlanabilir telefon sevkiyatı bir önceki çeyreğe göre yüzde 215 arttı. Bu premium akıllı telefonların sevkiyatları da yıldan yıla yüzde 480 artıyor. Yani oldukça büyük bir ivmelenmeyle pazar paylarını genişletiyorlar. Sunulan raporda dikkat çekici bir durum ise Huawei ve Samsung’un bu sektörü domine eden yapıları oluyor.

Samsung ve Huawei pazarın yüzde 99’una hakim!

Ortaya çıkan satış verilerine göre Samsung katlanabilir telefon pazarının yüzde 93’üne hakim. Huawei ise yüzde 6’sını elinde tutuyor. Dolayısıyla bu iki marka pazarı domine etmeye yetiyor. Tabii ABD’nin kısıtlamaları olmasaydı Çinli şirket çok daha büyük bir etkiye sahip olabilirdi.

Piyasadaki sevkiyatlarda yaşanan artış da büyük ölçüde Samsung’un Eylül ayında satışa sunduğu Galaxy Z Flip 3 modelinden kaynaklanıyor. Fiyatı çoğu katlanabilir akıllı telefondan daha uygun ve boyut olarak da ekran açık bir haldeyken standart akıllı telefonlar kadar olduğu için popülaritesi her geçen gün artıyor. Tabii ardından Galaxy Z Fold 3, Galaxy Z Flip 5G ve Huawei Mate X2 4G ile 5G modellerinin çıkışı da yükselişi hızlandırdı.

Tüm markalar katlanabilir telefon prototipleri üzerinde çalışıyor!

Günümüzde Xiaomi ve Oppo gibi markalar akıllı telefon pazarında özellikle giriş ve orta segmentte etkilerini ve satış sayılarını her geçen gün yükseltiyor. Ancak onlar da katlanabilir telefonların yakın gelecekteki öneminin farkında. Bu yüzden halihazırda prototipleri üzerinde çalışmalarına devam ediyorlar. Hatta önümüzdeki CES 2022 fuarında tanıtacakları bile söyleniyor.

Fakat birçok kullanıcı katlanabilir bir akıllı telefona ihtiyaç duymuyor. Aslında, insanların katlanabilir bir akıllı telefon satın almaları için gerçek bir neden yok. Şimdilik, her şey prestijle ilgili gibi duruyor. Fakat teknoloji dünyasının ortak görüşü, bu cihazların ileride hem tasarım hem de teknoloji anlamında gösterdikleri gelişim, standart telefonları ortadan kaldırabilir. Ya da eski tip tuşlu telefonlar gibi muamele görebilirler. Ancak bunu bize zaman gösterecek.

Dikkatinizden kaçmasın

spot_imgspot_img

En Çok Okunan Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img