Ses Hızını Aşan Yolcu Uçağı!

Boom Supersonic firması yeni yolcu uçağı 2 bin km/s hızın üzerine çıkabiliyor. Yeni tanıtılan uçak ile birlikte uçuşların mesafesinde de kısalmalar olacaktır.

Boom Supersonic firması yeni yolcu uçağının prototipini tanıttı. Buna göre şirketin yeni uçağı 2 bin km/s hızın üzerine çıkabiliyor.

Boom Supersonic şirketinin yeni yolcu uçağı 26 milyon saatlik yazılım simülasyonu, 5 rüzgar tüneli testi ve 51 tasarımsal değişikliğin sonunda ortaya çıktı. Yeni yüksek hızı yolcu uçağı bu hafta Farnborough International Airshow’da tanıtıldı. Boom fuarda yeni modelini ‘ekonomik ve çevresel olarak sürdürülebilir bir süpersonik uçak‘ olarak nitelendiriyor.

Overture, uçağın su üzerinde Mach 1.7 (2.092 km/s ) hızla ve kara üzerinde Mach 1‘in (1239 km/s) hemen altında seyretmesini sağlayan kanatlarında konumlandırılan dört güçlü motora sahip. Bu dörtlü motor tasarımının performansın yanı sıra maliyetleri düşürürken gürültüyü azalttığı belirtiliyor.

Boom, 60 bin fit yükseklikte uçabilecek olan Overture’nın 65 ile 80 arasında yolcu kapasitesine sahip olacağını açıkladı. Şirket ayrıca yeni yüksek hızlı uçaklarında ‘dünyanın ilk gürültü azaltma sisteminin‘ kullanılacağını duyurdu. Overture bu sayede ses hızı (1235 km/s) altında uçan uçaklar ile aynı gürültü seviyelerini yakalayabilecek.

Dikkatinizden kaçmasın

spot_imgspot_img

En Çok Okunan Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img