Tesla’nın Araç İçinde Oyun Oynatma Kararı Tartışma Yarattı!

The New York Times tarafından hazırlanan bir rapora göre, birçok Tesla aracı, sürücülerin araç hareket halindeyken bilgi-eğlence sisteminde çeşitli oyunlar oynamasına izin veriyor.

Şirket, yaz aylarında sürücülerin Solitaire, uçak savaş oyunu Sky Force Reloaded ve strateji oyunu The Battle of Polytopia: Moonrise‘ı yoldayken oynamalarına izin veren bir güncelleme yayınladı ve tartışmaların odak noktası haline geldi.

Tesla, güvenlik zaafiyetine mi sebep oluyor?

Times, Tesla araçların oyun başlamadan önce ekrana bir uyarı geldiğini ve araç seyir halindeyken oyun oynamanın sadece yolcu koltuğunda oturanlar için olduğunu söylüyor. Buna karşın, sürücünün oyun oynamasına engel olacak herhangi bir güvenlik önlemi de alınmış değil. Burada bir başka unsur da oyunu yolcu oynuyor olsa dahi şoför kolduğundaki kişinin dikkatinin dağılmasının olası olması…

Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi, 2019’da ABD’de dikkati dağılmış sürücülerin karıştığı kazalarda 3.142 kişinin öldüğünü belirten bir rapor yayınladı. 2017 yılında yapılan bir başka araştırma, araç içindeki bilgi-eğlence panellerinin, sürücülerin dikkatini fazlasıyla dağıttığını gösteriyor. Utah Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, sürücülerin ses tabanlı ve dokunmatik ekran sistemleri kullandıklarında en az 24 saniye boyunca yola bakmadıklarını ortaya koydu.

Tesla’nın otopilotu devreye girdiğinde sürücülerin ellerini direksiyonda tutmaları gerekiyor, ancak yakın tarihli bir çalışma, otopilot modu etkinken sürücülerin daha az dikkatli olduklarını gösteriyor.

Dünyadaki birçok otomobil üreticisi, araçlar hareket halindeyken birçok dokunmatik ekranı ve bilgi-eğlencce sistemlerini kilitliyor. Örneğin Stellantis (Fiat Chrysler), sürücülerin ve yolcuların bazı araçlarda sadece araç park halindeyken bile ön panel ekranında bir DVD izlemesine izin veriyor.

Son birkaç yılda bilgi-eğlence sistemine getirdiği yeniliklerle dikkat çeken Tesla, son gelen güncellemeler öncesinde sadece araç park halindeyken oyun oynanmasına müsaade ediyordu. Yapılan bu değişiklikle ilgili Tesla veya Elon Musk cephesinden bir açıklama yapılmadı.

Dikkatinizden kaçmasın

spot_imgspot_img

En Çok Okunan Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img