TikTok’tan devlete bağlı hesaplar için kritik karar!

TikTok, kullanıcıları bilgilendirmek amacıyla devlete bağlı medya kuruluşlarının hesaplarına etiket ekleyeceğini açıkladı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle alakalı binlerce yanlış bilginin paylaşıldığı geleneksel medya, bilgiye ulaşım konusunda sosyal medyanın önemini bir kez daha ortaya koyarken; şirketler başta RT (Russia Today) ve Sputnik olmak üzere Rusya tarafından kontrol edilen yayın kuruluşlarına yaptırım uygulamaya başladı.

Twitter geçtiğimiz günlerde ‘yanlış bilgilendirme riski’ nedeniyle Rus basın kuruluşlarının resmi hesaplarında paylaşılan tweetlere “Bu tweet, Rusya ile ilişkili bir medya sitesiyle bağlantılıdır” uyarısı yerleştirme kararı almıştı. Aylık 1 milyardan fazla kullanıcısı olan TikTok da benzer bir hamle yaptı.

TikTok, devlet hesaplarını etiketleyecek

Çinli sosyal medya şirketi, internet sitesinden yaptığı duyuruyla artık devlet kontrollü medya kuruluşlarını etiketleyeceğini açıkladı. TikTok bu kararı, özellikle savaş zamanlarında kullanıcılara izledikleri videoların nereden geldiğini anlamalarına yardımcı olmak için geliştirdiği ‘devlet medyası politikası’ kapsamında aldığını belirtti.

tiktok

Ukrayna’da yaşanan savaş nedeniyle bu politikasını hızlandırdığını söyleyen TikTok, devlet kontrolündeki medya kuruluşlarının hesaplarında paylaşılan içerikleri etiketleyeceğini açıkladı. Ayrıca şirket, hangi hesabın ve içeriklerin devlet medyasına ait olduğunu doğru belirlemek için 20 ülkeden 50 uzmanla birlikte çalıştığı bilgisini de paylaştı.

Devletle bağlantılı medya kuruluşlarını Twitter, Facebook ve YouTube da etiketliyor. Örneğin RT’nin resmi YouTube kanalındaki videoların tamamında “RT yayın kuruluşuna, kısmen veya tümüyle Rusya tarafından fon sağlanmaktadır” cümlesi yer alıyorken; Twitter ise “Rusya devletiyle bağlantılı medya” ibaresini hem tweetlere hem de hesaba yerleştirmiş durumda.

Dikkatinizden kaçmasın

spot_imgspot_img

En Çok Okunan Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img