Türkiye E-Pasaport Dönemine Geçiyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, katıldığı bir televizyon programı kapsamında yeni e-Pasaport için basım tarihini 25 Ağustos olarak açıkladı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yeni e-Pasaport için basıma başlanma tarihini 25 Ağustos olarak verdi. 25 Ağustos’ta, bugünkü kullanılan pasaporttan çok daha güvenli pasaportu üretmeye başlayacaklarını ifade eden Süleyman Soylu, konuya ilişkin şunları söyledi: “Ama bu ay öbür pasaport devam edecek, bu pasaporttan bu ay 70 bin üreteceğiz, önümüzdeki ay 150 bin üreteceğiz, Aralık ayında tam üretime geçmiş olacağız. Yerli pasaportumuz olmuş olacak. Fakat diğer pasaport da ihtiyacımızı karşılayacağı için aynı şekilde gelecek. Yeşil pasaporta da buradan yeşil pasaport için müracaat edenlere söylüyorum. Orada biz bir iyileştirme yaptık, belki o iyileştirmeyi zamansız yaptık yani 5 yıldı yeşil pasaportun süresi o 10 yıla çıktı. 10 yıla çıkınca herkes yeşil pasaportun 10 yıllık süresini kullanmak istiyor. Şimdi elinde yeşil pasaportların 5 yıllık süresi olanlar varsa değiştirmesinler yarından itibaren onlardaki süreyi de 10 yıla çıkaracak iyileştirmeyi yapacağız.”

Gösterimde “çipli ve yerli” olarak geçen yeni e-Pasaport’ta Turkey yerine, ilk kez Türkiye ifadesi kullanılacak. Biliyorsunuz bu konuda geçtiğimiz aylarda bir karar alındı ve “Turkey” birçok resmi alanda rafa kaldırıldı. Söylendiği kadarıyla bu yeni pasaportların dış kapağında lale, iç kapak ve veri sayfasında ultra viole ışık altında parlayan Türkiye motifi yer alacak.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, son dönemde gündemden düşmeyen Pasaport bekleme sürelerinin uzamasına ilişkin yöneltilen bir soru üzerine de yeşil pasaport basımında bazı problem yaşandığını, bu konuda çalışıldığını belirtti.

Dikkatinizden kaçmasın

spot_imgspot_img

En Çok Okunan Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img