Twitter, silinen tweetlerin içeriğini göstermeye devam edecek

Twitter, bir web sayfasına embed koduyla yerleştirilen bir tweetin içeriğini sonradan silinse bile sitede gösterecek.

Geçen hafta Twitter, bir web sayfasına embed koduyla gömülen silinmiş bir tweetin içeriğini, yerleştirildiği sitede gizlemeye başladı. Önceden böyle değildi ve silinen gömülü tweetler söz konusu sitede görünmeye devam ediyordu.

Twitter’ın Ürün Müdürü Eleanor Harding, konuyla ilgili açıklamasında web sayfasına yerleştirilmiş silinen tweetleri kullanıcıların gizliliğine saygı göstermek için gizlediklerini belirtirken, sosyal medya uzmanları ise şirketi bu kararını kamuya açık bilgilerin tahrif edilmesine yol açtığı yönünde eleştirmişlerdi.

Twitter, silinen tweetleri artık gizlemiyor

Gelen tepkiler üzerine Twitter geri adım attı. Artık eskiden olduğu gibi, bir web sitesine yerleştirilen tweet silinse bile içeriği hala görünmeye devam edecek. Konuyu daha iyi anlamak için aşağıdaki gönderiye bakabilirsiniz.

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın @realDonaldTrump adlı hesabı kapatılmasına rağmen attığı tweetlerin içeriği, haber sitelerinde okunabiliyor.

Bir Twitter sözcüsü, basına verdiği demeçte “Aldığımız geri bildirimleri değerlendirdikten sonra, farklı seçenekleri araştırırken şimdilik bu değişikliği geri alıyoruz. Geri bildirimleriniz Twitter’ı daha iyi hale getirmemize yardımcı oluyor.” ifadelerini kullandı.

Sosyal medya platformları yeni bir özellik geliştirirken pek çok kriteri dikkate alıyor. Şirketler, yaptıkları bir yenilik makul ve mantıklı bir gerekçeye dayansa dahi kullanıcılardan yoğun eleştiri aldıklarında geri adım atabiliyorlar. Bunun en büyük örneğini kronolojik sıralama özelliğinde gördük.

Twitter geçen ay ana sayfadaki tweetleri varsayılan olarak kronolojik sırayla gösterme işlevini sessiz sedasız kaldırmıştı. Ancak bu durum tepkiye neden olunca şirket kararından vazgeçti ve özelliği uygulamaya geri ekledi. Aynı şekilde Instagram da kronolojik sıralamayı yıllar önce kaldırmıştı anca geçtiğimiz aylarda geri getirdi.

Dikkatinizden kaçmasın

spot_imgspot_img

En Çok Okunan Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img