Twitter’ın Eski Çalışanı Şirketi İfşa Etti!

Elon Musk ile twitter arasındaki dava gerginliği gün geçtikçe daha farklı bir boyuta ulaşıyor. Eski güvenlik şefi Peiter Zatko, Twitter’ın sahte ve bot hesapların sayısı hakkında rastgele bir bilgiye sahip olmadığını söyledi.

Sosyal medya platformu Twitter, farklı konularla gündeme gelmeye devam ediyor. Elon Musk ile arasındaki dava gerginliği gün geçtikçe daha farklı bir boyuta ulaşıyor. İki tarafın yer aldığı savaşta ortaya atılanlar işleri daha da kızıştırıyor. Artık son bomba Twitter’daki eski bir güvenlik şefinden geldi. Güvenlik şefi, içeriden bilgileri paylaştığını belirten birtakım tezlerde bulundu.

Twitter, uydurma ve bot hesapların sayısı hakkında hiçbir şey bilmiyor

Daha öncesinde Elon Musk, Twitter’ı 44 milyar dolar karşılığında satın almak için muahede yaptı. Lakin sonrasında, firmanın geçersiz hesaplarla ilgili kendisine yeterli bilgi vermediğini münasebet göstererek bu mutabakattan çekilmeye çalışıyor. Twitter ise Musk’a, muahededen dönmemesi ve şirketi kelam verdiği üzere satın alması için dava açtı.

Şimdi ise Twitter’ın eski güvenlik şefi Peiter Zatko, Twitter’la pek çok bilgi sızdırdı. Savında şirketin gerekli bilgileri sağlamadığını ve güvenlik konusunda federal düzenleyicileri yanlış yönlendirdiğini söyledi. Güvenlik şefine nazaran Twitter, sahte ve bot hesapların sayısı hakkında rastgele bir bilgiye sahip değil.

Zatko’nun bu tezleri ise şirketin Musk’la olan yasal savaşı etkileyecek üzere görünüyor. Zatko’nun argümanlarının yanlışsız olması sonucunda Twitter, federal para cezası ödemek zorunda kalacak. Ayrıyeten Elon Musk’ın şirketi satın almaması için bir neden olabilir.

Zatko’nun bu bilgileri ifşa etmesinin nedeni olarak ise bu yılın ocak ayında kovulması oluyor. Ayrıyeten eski güvenlik şefi, temmuz ayında Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) iki yüz sayfalık bir şikayette bulundu. Twitter’ı ise hissedarları aldatmak ve Federal Ticaret Komitesi (FTC) ile muhakkak güvelik standartlarını müdafaa muahedesini ihlal etmekle suçluyor. Twitter ise birkaç gün evvel yaptığı açıklamada Zatko’nun ‘etkisiz liderlik ve düşük performans’ nedeniyle kovulduğunu söyledi.

Konuyla ilgili Zatko’nun avukatı açıklama yaptı. Açıklamasında, Zatko’nun bu süreci Elon Musk’ın Twitter’ı satın alma teşebbüsünden evvel başlattığını söyledi. Ayrıyeten Musk’la hiçbir formda bağlantı halinde olmadığını da belirtti.

Dikkatinizden kaçmasın

spot_imgspot_img

En Çok Okunan Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img