Uzmanlar uyarıyor: Pegasus’tan iPhone’lara yeni siber saldırı yöntemi!

iPhone akıllı telefonların Pegasus casus yazılımı ile başı bir süredir dertte. Son olarak yazılımın yeni yöntemi ortaya çıktı.

Siber dünyada adı oldukça şaibeli olaylarla anılan Pegasus adlı casus yazılımı, yeni skandallara imza atmaya devam ediyor. NSO Group tarafından devlete ve kolluk kuvvetlerine satılmak için üretilen yazılımı, iddialara göre oldukça sinsi bir saldırıda daha kullanılıyor.

Hackerlar, iPhone’a Pegasus’u bulaştırmak için iMessage hatasını kullanıyor

Toronto merkezli bir araştırma laboratuvarı olan Citizen Lab, saldırganların iPhone cihazlara ulaşmak için neler yaptıklarına dair bir çalışma yürüttü. Yapılan açıklamaya göre siber saldırganlar, iPhone’larına girmek için henüz bilinmeyen bir iMessage hatası kullanıyorlar.

Araştırma uzmanları, saldırı ile ilgili olarak kullanıcıları uyarıyor. Hackerlar, saldırılarında askeri sınıf bir casus yazılımı olan Pegasus’u bulaştırmak için iMessage yolunu kullanıyor. Araştırmacılara göre bu saldırıdan sonra iPhone cihazda yıkım boyutunda çökmeler meydana gelebiliyor.

Citizen Lab, Pegasus casus yazılımının yapabileceği bazı tehlikelere açıkladı. Öyle ki casus yazılımla dikkat çekmeden kameranın açılabileceği, konuşmaların kaydedilebileceği belirtiliyor. Hatta kişinin haberi olmadan mesaj da atabilir. Öte yandan Pegasus yazılımının dosyası da bir hayli kabarık vaziyette.

Önemli devlet adamlarının iPhone cihazlarına birçok kez saldıran NSO Group’un ürettiği Pegasus yazılımı, ABD’de kullanımı yasak durumda. Öyle ki Avrupa’da dakısa zamanda yasaklanması beklenen yazılımla ilgili suçlamaları NSO reddediyor. Ancak, geçtiğimiz süreçte birçok kez casus yazılımın işlediği suçlar belgelendi.

Dikkatinizden kaçmasın

spot_imgspot_img

En Çok Okunan Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img