VPN uygulamaları Rusya’da rekor indirmeye ulaştı


VPN hizmetleri Rusya mağazalarında en çok indirilen uygulamalar oldu. App Store ve Google Play VPN indirmelerinde rekor artışlar gördü.

Ukrayna’yı işgal etmesiyle birlikte hükümetlerin ve teknoloji şirketlerinin yaptırımlarıyla mücadele eden Rusya, kendi vatandaşlarına da büyük zarar veriyor. Yerel yetkililerin interneti sansürlemeye başlamasından sonra, Rusya’da yaşayan milyonlarca internet kullanıcısının VPN uygulamalarına akın ettiği ortaya çıktı.

Rusya’daki App Store verilerini inceleyen analistler, Apple’ın uygulama mağazasında son birkaç gündür en çok indirilen uygulamaların VPN hizmetleri olduğunu gözlemledi. VPN uygulamalarının indirme sayısı, App Store ve Google Play’in Rusya hizmetlerinde yüzde 1200’den fazla arttı.

VPN uygulamaları Rusya App Store’da zirveye oturdu

Rusya’daki VPN uygulaması indirmelerinin artışı analiz firması App Figures tarafından ortaya kondu. App Figures’un açıklamasına göre, Ukrayna’daki çatışmaların başladığı 24 Şubat’tan sonra VPN kullanımında gözle görülür artış yaşandı. Verileri inceleyen firma, yalnızca 1 Mart’ta çeşitli VPN uygulamalarının Rusya’da neredeyse yarım milyon indirildiğini keşfetti.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı apple-app-store-vs-google-play-store.jpg

VPN uygulamalarına hücum edilmesi, Rusya Telekom Federal Denetim Servisi (Roskomnadzor) tarafından popüler sosyal ağların ve haber sitelerinin engellenmesinin bir sonucu olarak ortaya çıktı. Rusya’daki kullanıcılar, VPN uygulamalarının yardımıyla sansürleri atlayabilir ve internet sitelerine başka ülkelerin sunucularından girebilir.

Rusya hükümetinin internet için aldığı tek karar bu değil. Roskomnadzor, Rus yasalarını ihlal ettikleri gerekçesiyle Facebook ve Twitter’ı yasakladığını ve ülkeden erişilmesini engellediğini doğruladı. Ancak Twitter ve Facebook uygulamalarının hala App Store ve Google Play’den indirilebildiğini belirtmekte fayda var.

Dikkatinizden kaçmasın

spot_imgspot_img

En Çok Okunan Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img