Yemeklerin tadına bakabileceğiniz televizyon icat edildi

Japonya, yemek tatlarını taklit edebilen bir panel üzerinde çalışıyor. İlk yalanabilir ekran prototipin başarılı olduğu söyleniyor.

Japon bir profesör, yemek tatlarını taklit edebilen yeni bir yalanabilir televizyon ekranı üzerinde çalıştığını ve prototipin hazır olduğunu söyledi. Eğer izleyiciler, TV şovlarında gördükleri yemeklerin tadını deneyimlemek isterlerse, tek yapmaları gereken ekranı yalamak olacak.

Dünyanın ilk yalanabilir ekranı neler sunuyor?

Taste the TV (TTTV), yani Televizyonun Tadına Bak adı verilen cihaz, belirli bir yiyeceğin tadını oluşturmak için birlikte püskürten 10 farklı aroma kutusundan oluşan bir düzenek kullanıyor. Oluşturulan tat, daha sonra izleyicinin denemesi için düz bir TV ekranı üzerinde bulunan hijyenik filme aktarılıyor.

Tokyo’daki Meiji Üniversitesi’nde profesör olan Homei Miyashita, Covid-19 döneminde bu tür bir teknolojinin insanların dış dünyayla bağlantı ve etkileşim kurma şeklini iyileştirebileceğini söyledi. Ayrıca yaptığı açıklamada şunları paylaştı:

Amaç, insanların evde kalırken bile dünyanın diğer ucundaki bir restoranda yemek yemek gibi bir deneyim yaşamalarını mümkün kılmak. Potansiyel uygulamalar arasında şimdilik şarap garsonları, aşçılar için uzaktan eğitim, tatma oyunları ve sınavlar yer alıyor.

Homei Miyashita, yemeğin tadını zenginleştiren bir çatal da dahil olmak üzere, lezzetle ilgili çeşitli cihazlar üreten yaklaşık 30 öğrenciden oluşan bir ekiple birlikte çalışıyor. TTTV prototipini geçtiğimiz pandemi yılı içerisinde yaptığını ve ticari bir versiyonun yapımının yaklaşık 100.000 Japon yeni (653 Euro) tutacağını söyledi. Ayrıca, Miyashita bir dilim kızarmış ekmeğe pizza veya çikolata tadı uygulayabilen cihazlar için sprey teknolojisini kullanma konusunda şirketlerle görüşmelerde bulunuyor.

Meiji Üniversitesi’nde öğrenci olan 22 yaşındaki Yuki Hou, muhabirlere TTTV’yi göstererek ekrana tatlı çikolata tatmak istediğini söyledi. Birkaç denemeden sonra, otomatik bir ses siparişi tekrarladı ve spreyli tat düzeneği hazırladığı bir numuneyi plastik bir tabakaya püskürttü. Ardından tadına bakan Hou “Sütlü çikolataya benziyor. Çikolata sosu gibi tatlı.” dedi.

Japon mühendislerin yaptığı teknolojik ürünleri bugüne kadar çok duyduk. Ancak yalanabilir ekranı icat etmek ve bunu hayata geçirmek gerçekten çok ilginç bir durum. Tabii ürün henüz prototip aşamasında ve hijyen konusunda da çok fazla eleştiri geliyor. Fakat 5 veya 10 yıl sonra karşımıza çıkacak cihaz bizleri gerçekten şaşırtabilir.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz;? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Dikkatinizden kaçmasın

spot_imgspot_img

En Çok Okunan Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img